RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przejęcie Polska Press. Obajtek: Nadal nie dysponujemy postanowieniem sądu

Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów – oświadczył prezes koncernu Daniel Obajtek, komentując decyzję sądu o wstrzymaniu przejęcia grupy Polska Press.

Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen [NASZE ŚLEDZTWO]

W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano wrzutkami, zmanipulowanymi, niepełnymi...

zobacz więcej

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. „W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji” – przekazywał wtedy UOKiK.

5 marca informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Bodnar informuje o decyzji sądu


W poniedziałek Biuro RPO poinformowało, że sąd uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, w XVII Wydziale – Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

RPO napisał, co ustalił telefonicznie w sądzie. Obajtek: Jestem zdumiony

Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press – podkreśla w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wcześniej Rzecznik Praw...

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że nie otrzymał żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jak dodał, jest „zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną”. „Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów” – dodał Obajtek.

We wtorek Obajtek napisał na Twitterze, że „nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów”. „Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK” – podkreślał.

„Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu, zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw” – komentuje Obajtek.

Sąd publikuje komunikat


We wtorek w Biuletynie Informacji Publicznej Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiła się informacja o tej sprawie.

„Informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. wydanym w sprawie o sygn. akt XVII Amo 1/21 na podstawie art. 47930 § 1 k.p.c. wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen S.A. w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie” – czytamy.

„Powyższe postanowienie jest niezaskarżalne” – brzmi komunikat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej