RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski o zakażeniach. „Dziś bardzo dynamiczny wzrost”

Minister zdrowia o sytuacji epidemicznej (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Minister zdrowia o sytuacji epidemicznej (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Na pewno będziemy mieli dziś do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koniec lockdownu w szkołach. Czarnek o tym, co będzie po 18 kwietnia

Od poniedziałku 19 kwietnia jest szansa na częściowy powrót do szkół – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Oznajmił, że w...

zobacz więcej

Niedzielski w rozmowie z rp.pl został zapytany o liczbę zakażeń z dzisiejszego (wtorkowego) raportu Ministerstwa Zdrowia.

– Na razie nie mamy jeszcze informacji o liczbie zakażeń w ciągu doby, trzeba być jednak pewnym, że ta liczba zakażeń nowych będzie większa niż tydzień temu. Na pewno będziemy mieli dziś do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem – wskazał polityk.

– Wczoraj zostało wykonanych 80 tys. badań, a tydzień temu było ich 45 tys. Sama ta ogromna różnica pokazuje, że będziemy mieli do czynienia z nieporównywalnym dniem (do tego sprzed tygodnia, Wielkiego Poniedziałku) – dodał Niedzielski.

Podkreślił, że liczba zleceń na badania pod kątem COVID z POZ maleje, co jest dobrym sygnałem.

Niedzielski mówił też o nowych obostrzeniach epidemicznych. - Teraz, kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował, czy jest jakaś przestrzeń do luzowania – zaznaczył minister zdrowia.

Ważnym czynnikiem – kontynuował Niedzielski – będzie liczba osób powyżej 60 roku życia, które zostaną zaszczepione.

– Ażeby mówić o odważniejszym otwieraniu powinniśmy mieć wyszczepionych ok. 70 proc. osób w wieku 60 i więcej lat. W tej chwili mamy ok. 40 proc. To jest apel do wszystkich 60-latków i starszych osób, aby się zgłaszały na szczepienia, bo to nam pozwala podejmować odważniejsze decyzje – mówił Niedzielski.

Dodał, że rząd będzie prowadził „bardzo ostrożną” politykę luzowania restrykcji. – To nie może być przerzucanie się z jednego krańca na drugi kraniec skali – powiedział. Wskazał, że decyzje o nowych obostrzeniach zostaną przedstawione jutro.

źródło:
Zobacz więcej