RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy koalicjant PiS? „Trwa badanie możliwości współpracy”

Kukiz zgodziłby się na współpracę? (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)
Kukiz zgodziłby się na współpracę? (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)

Trwa badanie możliwości działania z grupą Pawła Kukiza – oznajmił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Polityk przyznawał, że „w tej chwili nie ma nikogo, kto chciałby przyspieszonych wyborów”.

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż i zaskakujący wynik dwóch partii

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem polskiej sceny politycznej, a Polska 2050 Szymona Hołowni notuje lepszy wynik niż Koalicja Obywatelska –...

zobacz więcej

Będą wcześniejsze wybory?


Szef klubu PiS w Polskim Radiu 24 pytany, czy będą wcześniejsze wybory, odparł, że jest to pytanie, na które nie zna odpowiedzi. – Trudno przewidywać przyszłość, można tylko spekulować – mówił.

Jak dodał, w tej chwili nie ma nikogo, kto chciałby przyspieszonych wyborów.

– Nasz obóz polityczny, czyli PiS, ma rozmaite plany, projekty i chciałby je zrealizować; wcale nie chce przyspieszonych wyborów. Podobnie jak opozycja, która nie bardzo ma z czym pójść do tych wyborów; nie ma programu, liderów i nie ma też, prawdę mówiąc, dużej nadziei na odebranie władzy Prawu i Sprawiedliwości – stwierdził.

Terlecki odniósł się do sondażu, z którego wynika, że koalicjanci PiS, czyli Porozumienie i Solidarna Polska, są bez szans na samodzielne wejście do Sejmu.

– To właśnie pokazuje w tej chwili, jak wygląda sytuacja w Zjednoczonej Prawicy; razem dostajemy jednak więcej. Natomiast nasi koalicjanci, którzy ostatnio wykazywali ochotę na to, aby wybić się na samodzielność, oczywiście są pod progiem wyborczym, nie mają szans na 5 proc. i kończą – można powiedzieć – swoje polityczne życie. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Myślę, że jednak wyborów przyspieszonych nie będzie – podkreślił.

Kto nowym RPO? Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw...

zobacz więcej

Nowi koalicjanci PiS?


Terlecki był pytany, czy PiS bierze pod uwagę innych koalicjantów niż obecni lub budowę szerokiego frontu – jeśli chodzi o głosowania, które niedługo mają być w Sejmie, np. w sprawie Funduszu Odbudowy.

Szef klubu PiS odpowiedział, że najlepiej byłoby przekonać koalicjantów, żeby „poskromili swoje nieco jednak wygórowane ambicje i nie utrudniali funkcjonowania Zjednoczonej Prawicy”. – Natomiast w tym Sejmie niewielkie są możliwości budowania jakiejś innej większości – ocenił.

Terlecki dodał, że oczywiście „jakieś pomysły i próby są podejmowane”. – Trwa rozmowa, dyskusja i wzajemne badanie swoich możliwości z tą grupą Pawła Kukiza, która jest w Sejmie – mówił.

– Nie ma możliwości rozerwania sojuszu opozycji, który jest niestabilny, ale w jednej sprawie jest mocny i stanowczy: to znaczy, że „nigdy z PiS-em". To konstruuje sytuację w Sejmie – powiedział Terlecki.

źródło:
Zobacz więcej