RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pęk: Giertych wyprawia rzeczy, które są nie do pomyślenia

Sędzia, która zdecydowała o wyjściu na wolność Sławomira Nowaka, jest zdaniem mediów członkinią upolitycznionego stowarzyszenia sędziów „Iustitia”. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk powiedział w programie #Jedziemy TVP Info, że podobnych przypadków w środowisku prawniczym jest więcej. Jak ocenił, na przykład adwokat Roman Giertych „wyprawia na swoim Twitterze i Facebooku rzeczy, które są nie do pomyślenia z punktu widzenia standardów etyki adwokackiej, a jednak jemu wolno”.

„Niesamowity zbieg okoliczności”. Chodzi o Tuska i decyzję ws. Nowaka

Donald Tusk, zupełnie niepytany o tę sprawę, powiedział nagle w piątek w TVN, że Sławomir Nowak jest więźniem politycznym. Dał do zrozumienia, że...

zobacz więcej

Sędzia Agnieszka Domańska nie przedłużyła w poniedziałek aresztu byłego ministra rządu PO-PSL Sławomira Nowaka, podejrzanego o korupcję. W opinii części mediów sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie związana jest z upolitycznionym stowarzyszeniem „Iustitia”; kilka dni wcześniej wypuściła na wolność także byłego doradcę Ewy Kopacz, zamieszanego w tę samą aferę.

Niektórzy internauci przypominają, że kilka lat temu sędzia Domańska publicznie krytykowała zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zobacz także:  Kim jest Agnieszka Domańska? Sędzia zdecydowała o nieprzedłużeniu aresztu Sławomira Nowaka

Wicemarszałek Marek Pęk przyznał – również jako prawnik – że działalność części stowarzyszeń sędziowskich ma w ostatnich latach charakter polityczny.

– Na sali udają niezawisłych i mówią, że jest tam pełna niezawisłość, a kiedy wychodzą z sali i występują w swoich stowarzyszeniach, ta apolityczność nagle ich nie dotyczy – zaznaczył.

Pęk ocenił, że „trzeba być chyba ślepym, żeby nie widzieć politycznego zaangażowania i jednostronnego politycznie zacięcia części sędziów”.

„Bohaterowie” opozycji. Plują, wyzywają policjantów, łamią prawo

Politycy opozycji prześcigają się w atakach na policję. Teraz bronią kobiety, która brała udział w nielegalnym proteście, wyzywała i szarpała...

zobacz więcej

Polityk przyznał, że wśród środowiska prawniczego w Polsce można dostrzec silną działalność polityczną.

– Przywołam tutaj przykład naczelnego polityka i jednocześnie adwokata Romana Giertycha, który wyprawia na swoim Twitterze i Facebooku rzeczy nie do pomyślenia z punktu widzenia standardów etyki adwokackiej; a jednak jemu wolno – stwierdził.

Zobacz także:  Nowak porównał się do aresztowanego Komorowskiego. Komentarz byłego prezydenta

Marek Pęk powiedział w programie #Jedziemy, że wielokrotnie słyszał, jak jego koledzy prawnicy mówili, że „gdyby ktokolwiek inny robił w adwokaturze takie rzeczy jak Giertych, już dawno by z palestry wyleciał”.

– Są równi i równiejsi, bo nie liczy się prawo, tylko dana potrzeba. Jeśli występujesz politycznie w odpowiednim kierunku, czyli przeciwko obecnemu rządowi i resortowi wymiaru sprawiedliwości, to twoje działania są usprawiedliwione. Cel uświęca środki – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej