RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec lockdownu w szkołach. Czarnek o tym, co będzie po 18 kwietnia

Kiedy powrót do nauki stacjonarnej? (fot. Shutterstock)
Kiedy powrót do nauki stacjonarnej? (fot. Shutterstock)

Od poniedziałku 19 kwietnia jest szansa na częściowy powrót do szkół – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Oznajmił, że w ostatnim tygodniu miesiąca do nauki stacjonarnej prawdopodobnie powrócą uczniowie klas I-III. Mówił też o terminach tegorocznych matur.

Nauka zdalna i stacjonarna. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie

Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, przedłużające ograniczenie funkcjonowania placówek szkół i...

zobacz więcej

Nowe rozporządzenie dot. szkół


Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra edukacji i nauki zajęcia stacjonarne w szkołach, przedszkolach i żłobkach są zawieszone do 18 kwietnia. Uczniowie mają zajęcia w trybie zdalnym.

Minister Przemysław Czarnek w radiu RMF FM był pytany o to, jak będzie wyglądał powrót do szkół. – Zakładamy, że od 19 kwietnia będzie to możliwe, kluczowe będą dane z jutra i czwartku – mówił minister.

Kiedy powrót do nauki stacjonarnej?


Wskazał, że jeśli te dane potwierdzą „odpływanie trzeciej fali koronawirusa”, to od poniedziałku 19 kwietnia „jest wielka szansa na to, żeby nastąpił powrót najpierw do przedszkoli, później w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych”.

– Następnie w maju może nastąpić powrót do szkół ponadpodstawowych, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym – mówił minister.

Matura 2021. Zmiana terminu?


Pytany o termin tegorocznych matur wskazał, że „nie ma powodów, by przesuwać terminy”. – Od 4 maja ruszamy i życzymy powodzenia naszym maturzystom – mówił. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października ub.r.

Od 29 marca zawieszone jest też, pod pewnymi wyjątkami, stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, a także żłobków i klubów dziecięcych.

Dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu i żłobku dla dzieci mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych, mundurowych i oświaty. Zajęcia organizowane są na wniosek rodziców.

źródło:
Zobacz więcej