RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienia przeciw COVID-19. Dziś zapisy dla 58-latków

We wtorek zapisywać się może rocznik 1963 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
We wtorek zapisywać się może rocznik 1963 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Od wtorku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać 58-latkowie, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, w punktach szczepień, przez infolinię 989 lub SMS-em pod numer 880-333-333.

Szczepienia w firmach. Jest termin

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według obowiązującego kalendarza codziennie do grupy rejestrujących dołączyć może kolejny, młodszy o rok rocznik. We wtorek zapisywać się może rocznik 1963 (58 lat). W środę zrobi to rocznik 1964 (57 lat). Kalendarz na razie ustalono do 24 kwietnia, kiedy to rejestrować będą mogły się osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu, korzystając z systemu e-Rejestracji, Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Przeczytaj też: Premier: Coraz więcej szczepionek dociera do Polski

Cyfrowy portfel, STOP COVID. Aplikacje mają ułatwić załatwianie spraw

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przedstawia aplikacje mobilne, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie m.in. w czasie pandemii koronawirusa....

zobacz więcej

Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego.

Można go założyć online, np. przez bankowość internetową, jeśli bank daje nam taką możliwość. Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, aby uzyskać szczegółowe informacje. Na stronie banku powinna być zakładka służąca zakładaniu profilu zaufanego.

Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Zgłaszający chęć zaszczepienia przez e-Rejestrację otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, może wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą – przypomnienie.

Na szczepienie można się też zapisać, wysyłając SMS -a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści „Szczepimysie”. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania.

Wystarczy w treści napisać „tak”, jeśli akceptujemy podane informacje. W przeciwnym wypadku trzeba odpowiedzieć „nie”. Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie pięciu minut przerywa rejestrację.

Zobacz także: „Jeśli nie zatrzymamy szybko pandemii, pojawią się warianty odporne na szczepienia”

Majówka z obostrzeniami? Mamy odpowiedź resortu zdrowia

Większość obostrzeń będzie utrzymana na dodatkowe 2 tygodnie, w tym na czas majówki – podał portal money.pl. Dopytywany o to rzecznik MZ Wojciech...

zobacz więcej

Po umówieniu dogodnego terminu i lokalizacji na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie. Nie należy odpowiadać na SMS-y z innego numeru niż 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronach rządowych.

Pacjenci szczepieni są na razie dwudawkowymi preparatami trzech firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Kolejna szczepionka, jednodawkowa, firmy Johnson & Johnson, zgodnie z zapowiedzią powinna trafić do Polski w najbliższą środę. Ma to być blisko 120 tys. dawek.

W pierwszej kolejności szczepionka ma być wykorzystywana przez punkty wyjazdowe do uodparniania osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.

źródło:

Zobacz więcej