RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy Polacy chcą się szczepić? Jasne stanowisko większości

Sondaż. Szczepienia na COVID-19 (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Sondaż. Szczepienia na COVID-19 (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowszy sondaż wskazuje, że aż 60 proc. badanych chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Co ciekawe, liczba przeciwników przyjmowania dawek na koronawirusa wynosi obecnie zaledwie 20 proc.

„Bohaterowie” opozycji. Plują, wyzywają policjantów, łamią prawo

Politycy opozycji prześcigają się w atakach na policję. Teraz bronią kobiety, która brała udział w nielegalnym proteście, wyzywała i szarpała...

zobacz więcej

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" w dniach 9-10 kwietnia wynika, że 34,8 proc. ankietowanych wypowiada się pozytywnie o działaniach rządu w sprawie pandemii. 12,3 proc. oceniło działania rządu w walce z pandemią bardzo dobrze.

Więcej jest jednak opinii krytycznych. „Aż 33,1 proc., co jest najwyższym wynikiem w sondażu, ocenia te działania jako raczej złe. A za bardzo złe 23,3 proc. respondentów. W sumie oceny negatywne stanowią ponad 56 proc. odpowiedzi"- czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej".

Jak wskazują analizy, oceny działań rządu mogą wynikać z przeciągającej się epidemii i pojawienia trzeciej fali koronawirusa. Zniecierpliwieni obostrzeniami i najbardziej krytyczni są obecnie najmłodsi ankietowani – osoby między 18. a 39. rokiem życia.

KORONAWIRUS – RAPORT

Dziennik wskazuje, że obecnie, choć dynamika dziennej liczby zakażeń nieco maleje, to wciąż ogromnym problemem jest rosnąca hospitalizacja osób zakażonych koronawirusem, a także wysoka liczba zgonów.

Sondaż. Czy Polacy chcą się szczepić?

Sławomir Nowak załamany: „Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą” [WIDEO]

Sławomir Nowak opuścił areszt. Warszawski sąd okręgowy nie przychylił się do wniosku prokuratury, która chciała, by pozostał w nim do lipca....

zobacz więcej

W tej sytuacji nie dziwi wciąż wysoki odsetek osób, które chcą się zaszczepić. Według najnowszego sondażu IBRiS zamierza to zrobić 60 proc. ankietowanych.

„Dla porównania według identycznego badania z początku lutego chęć zaszczepienia wyraziło ponad 64 proc. Z tym, że w obecnym badaniu występuje także wysoki odsetek osób, które już zostały zaszczepione - to 17,5 proc.” – czytamy.

Zobacz także -> Kukiz chce testów na narkotyki w Sejmie

Jak wynika z sondażu, wśród wyborców opozycji niemal co piąta osoba otrzymała już szczepionkę, podczas gdy wśród osób głosujących na Zjednoczoną Prawicę było to 9 proc.

„W obecnym badaniu ponad 20 proc. ankietowanych podkreśla, że szczepić się nie zamierza. Tyle samo osób powiedziało, że zdecydowanie nie zamierza się szczepić, jak i że raczej się nie zaszczepi. W poprzednim badaniu grupa sceptyków była wyższa o 2 pkt proc. Przy czym zmniejszyła się grupa tych umiarkowanych” – napisano.

źródło:

Zobacz więcej