RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc publiczna bije rekordy

Pandemia zwielokrotniła skalę pomocy udzielonej przedsiębiorstwom (fot. Shutterstock)
Pandemia zwielokrotniła skalę pomocy udzielonej przedsiębiorstwom (fot. Shutterstock)

Pandemia zwielokrotniła skalę pomocy udzielonej przez państwo przedsiębiorstwom – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Ze wstępnych danych wynika, że w ubiegłym roku do firm działających w Polsce popłynęło o ponad 3,5 razy więcej pieniędzy niż rok wcześniej – dodano.

ZUS przypomina o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje m.in. w...

zobacz więcej

„W ubiegłym roku do firm działających w Polsce popłynęło w sumie 132,2 mld zł w ramach pomocy, z czego 124,2 mld zł w ramach publicznej i 8 mld zł jako wsparcie de minimis. To o ponad 3,5 razy więcej niż rok wcześniej, kiedy przedsiębiorstwa otrzymały łącznie 36,4 mld zł – wynika z danych przygotowanych dla »DGP« przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – czytamy w „DGP”.

UOKiK zaznacza, że to informacje wstępne, które mogą jeszcze ulec zmianie. Dodaje, że tak wysoka kwota to efekt pomocy kryzysowej, która została wypłacona firmom w związku z sytuacją wywołaną COVID-19. Chodzi o pomoc zatwierdzoną decyzjami Komisji Europejskiej.

W ramach pomocy publicznej na wsparcie kryzysowe poszło w sumie 92,9 mld zł. Pozostałe 31,3 mld zł to inna pomoc, jak rekompensaty, dotacje, refundacje” – czytamy.

Zobacz także: Kiedy turystyka odbije się po pandemii koronawirusa? Są prognozy

Powyższe dane, jak zauważa UOKiK, nie obejmują wsparcia z początku pandemii, czyli dofinansowania do wynagrodzeń pracowników realizowanych na podstawie ustawy antykryzysowej.

„Pomoc ta była bowiem przyznawana wszystkim wnioskującym, a zatem nie miała charakteru selektywnego” – czytamy.

źródło:

Zobacz więcej