RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż i zaskakujący wynik dwóch partii

Partia Jarosława Kaczyńskiego pozostaje liderem zarówno z koalicjantami, jak i bez (fot. PAP/Marcin Obara)
Partia Jarosława Kaczyńskiego pozostaje liderem zarówno z koalicjantami, jak i bez (fot. PAP/Marcin Obara)

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem polskiej sceny politycznej, a Polska 2050 Szymona Hołowni notuje lepszy wynik niż Koalicja Obywatelska – wynika z sondażu United Surveys. W badaniu uwzględniono też wariant, w którym Porozumienie i Solidarna Polska nie startują z list PiS. Jakie poparcie mają partie Ziobry i Gowina poza Zjednoczoną Prawicą?

Kto wygrałby wybory parlamentarne? Wszyscy na podium tracą [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje pozycję lidera w sondażach. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego...

zobacz więcej

Sondaż. Ile mandatów dla PiS?


Badanie przeprowadzono na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Ankietowanym przedstawiono dwa scenariusze; w pierwszym Solidarna Polska i Porozumienie startuje z list PiS jako Zjednoczona Prawica, w drugim partie Ziobry i Gowina startują do Sejmu z własnych list.

W pierwszym wariancie 33,3 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość; 19,0 proc. uzyskałaby Polska 2050 Szymona Hołowni; 17,9 proc. – Koalicja Obywatelska; 8,9 proc. – Lewica; 4,9 – PSL-Koalicja Obywatelska; 4,8 – Konfederacja, a 11,2 proc. odparło: „trudno powiedzieć”.

W tym przypadku PiS wprowadziłby do Sejmu 208 posłów. Polska 2050 miałaby 110 mandatów, KO – 102 mandaty, Lewica – 41 posłów. Do Sejmu nie weszliby parlamentarzyści PSL i Konfederacji.

Sondaż ws. Funduszu Odbudowy. Opozycja będzie zaskoczona głosem swoich wyborców

Z sondażu wynika, że ogromna większość wyborców opozycji oczekuje głosowania w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. 74 procent pytanych...

zobacz więcej

Wariant po rozpadzie Zjednoczonej Prawicy


W wariancie drugim poparcie dla partii wyglądałoby tak: 30,2 proc. badanych oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość; 16,7 proc. uzyskałaby Polska 2050; 16,2 proc. – Koalicja Obywatelska; 10,3 proc. – Lewica; 5 proc. – PSL-Koalicja Polska; 4,7 proc. – Konfederacja; 2,2 proc. – Solidarna Polska; 1,8 proc. – Porozumienie Jarosława Gowina.

Z takimi wynikami PiS mógłby liczyć na 196 mandatów, Hołownia – 99 mandatów, KO – 96 mandatów, Lewica – 53, PSL – 15. Konfederacja, Solidarna Polska i Porozumienie – 0 mandatów.

Z sondażu wynika, że 54,4 proc. ankietowanych wzięłoby udział w wyborach do Sejmu, gdyby te odbywały się w najbliższą niedzielę; 42,1 proc. nie poszłoby zagłosować;

Sondaż wykonano 9 kwietnia 2021 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

źródło:
Zobacz więcej