RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Zbrodnia katyńska była przez lata zakłamywana, również w wolnym świecie”

Rosjanie chcieli zrzucić odpowiedzialność za zbrodnię na Niemców (fot. IPN)
Rosjanie chcieli zrzucić odpowiedzialność za zbrodnię na Niemców (fot. IPN)

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez NKWD wiosną 1940 r. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że w imię własnych interesów zbrodnia katyńska była zakłamywana nie tylko przez Sowietów, ale również w wolnym świecie.

„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Dziś finał wyjątkowego konkursu

Około 4 tys. prac napłynęło na Ogólnopolski Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. We wtorek jego galę finałową pokaże TVP1. Konkurs,...

zobacz więcej

– Katyń pokazuje, iż ta zbrodnia, która przez tyle lat była zakłamywana i to nie tylko przez sprawców tej zbrodni – Związek Sowiecki, ale też w wolnym świecie. Świat wiedział i przez dziesiątki lat milczał. Tej prawdy nie chciał znać, nie chciał się z nią zmierzyć w imię własnych interesów gospodarczych, ekonomicznych. Ale ta prawda zwyciężyła, mimo że na straży tego kłamstwa katyńskiego stało atomowe mocarstwo, jakim był Związek Sowiecki – podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem dr Szarek.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po 50 latach od dokonania mordu. Prezes IPN powiedział, że w PRL-u był to niezwykle ważny symbol.

Katyń symbolem w czsach PRL-u


– Słowo „Katyń” było pisane w czasach w PRL-u kredą, farbą na ścianach budynków, na ulotkach. To był symbol naszych dążeń do niepodległości. Wraz z rozbiciem kłamstwa katyńskiego wróciła niepodległa Polska i dopóki będzie trwać ta prawda o Katyniu, to będzie oznaczać, że Polska jest wolna i niepodległa – mówił prezes IPN.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Sowiecka policja polityczna NKWD dokonała zbrodni w okolicach Katynia na 21 857 Polakach, w tym na ponad 10 tys. oficerach wojska i policji. Egzekucję ofiar wykonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Uchwalony został 14 listopada 2007 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej