RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Dziś finał wyjątkowego konkursu

W skład komitetu honorowego wchodzi szef MON Mariusz Błaszczak (fot. Gov.pl)
W skład komitetu honorowego wchodzi szef MON Mariusz Błaszczak (fot. Gov.pl)

Najnowsze

Popularne

Około 4 tys. prac napłynęło na Ogólnopolski Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. We wtorek jego galę finałową pokaże TVP1. Konkurs, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, ma upamiętnić ofiary zbrodni ludobójstwa popełnionej przez funkcjonariuszy NKWD na polskiej elicie.

Premier: Katastrofa smoleńska odebrała ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych

Katastrofa smoleńska zraniła naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach....

zobacz więcej

Przewodniczy komisji konkursowej prof. Tadeusz Wolsza wyjaśnia, że celem konkursu jest także odkłamanie zafałszowanego obrazu zbrodni katyńskiej. Jak dodaje, bardzo często pojawia się próba zakłamania jej.

– Tak trudno było dojść do prawdy i nie można dopuścić do sytuacji, w której w przestrzeni medialnej znów pojawiają się informacje, kwestionujące zbrodnię katyńską, jej chronologię, a także jej sprawców – zaznacza Tadeusz Wolsza.

Pół wieku kłamstw


Przypomina, że 13 kwietnia 1990 r. Rosjanie przyznali się do mordu na polskich oficerach, dopiero po 50 latach od jego dokonania.

Do konkursu zakwalifikowano około 3,7 tys. prac. Można je było nadsyłać w trzech kategoriach: plastycznej, gdzie zadaniem uczestnika było przygotowanie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską, literackiej, w której uczestnicy mieli napisać prace pisemne na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego” oraz kategorii tekst piosenki poświęcony zbrodni.

W skład Komitetu Honorowego II konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" wchodzą: prezydent Andrzej Duda jako przewodniczący, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej