RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Reżim Łukaszenki zablokował kolejny niezależny portal

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogranicza wolność mediów (fot. Kremlin.ru)
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogranicza wolność mediów (fot. Kremlin.ru)

Ministerstwo informacji Białorusi zablokowało dostęp do portalu Naviny.online. Od lata ubiegłego roku funkcjonował on jako witryna lustrzana strony Naviny.by, zablokowanej za artykuły o białoruskich protestach.

Zapowiedź nowych represji Polaków na Białorusi? „Dochodzi do heroizacji nazizmu”

– Białoruś zamierza ostro reagować na próby organizowania przez przedstawicieli władz Polski na białoruskim terytorium wydarzeń dotyczących...

zobacz więcej

Nawiny to jeden z najważniejszych portali informacyjnych na Białorusi, należący do niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN. Obecnie portal jest dostępny przez wirtualną sieć prywatną (VPN); informacje publikuje także w sieciach społecznościowych.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku, na fali protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich ministerstwo informacji zablokowało Naviny.by za artykuły, które „negatywnie opisywały sytuację na Białorusi po zakończeniu cyklu wyborczego i dyskredytowały działalność instytucji państwowych”. Chodziło między innymi o publikacje na temat fałszerstw wyborczych oraz torturowania uczestników protestów przez funkcjonariuszy struktur siłowych.

Oprócz portalu Naviny.by zablokowano wówczas szereg innych stron internetowych, należących do mediów niezależnych i organizacji obywatelskich.

10 kwietnia nowy minister informacji Uładzimir Piarcou zapowiedział między innymi, że nadszedł czas „podjęcia odpowiednich ograniczeń, zakazów, a może i kar”.

Wcześniej w poniedziałek ministerstwo informacji pozbawiło prawo do nadawania na Białorusi dostępnej dotąd w sieciach kablowych stacji Euronews.

źródło:

Zobacz więcej