RAPORT

Tusk kontra Tusk

Norwid jakiego nie znamy. Powstał wyjątkowy film [WIDEO]

Cyprian Kamil Norwid to jeden z najwybitniejszych polskich poetów w historii (fot. PAP)
Cyprian Kamil Norwid to jeden z najwybitniejszych polskich poetów w historii (fot. PAP)

Instytut Książki zaprezentował online krótkometrażowy film o Cyprianie Kamilu Norwidzie pod tytułem „Vade-mecum”. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin artysty.

Powstał pierwszy komiks o deportacjach na Sybir

Komiks opowiadający o wywózkach na Sybir, stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki Danuty Pietrzak, wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Narysował go...

zobacz więcej

Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił uczcić rocznicę urodzin wybitnego poety romantycznego filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców filmowej animacji i znawców polskiej kultury Stephena i Timothy'ego Quay.

Produkcja jest przeznaczona dla widza zagranicznego, z napisami w języku polskim. Przedstawia postać i twórczość artysty z innej niż polska perspektywy.

Po pokazie zaprezentowano rozmowę filmoznawcy Łukasza Jasiny z literaturoznawcą Karolem Samselem. Samsel zwrócił uwagę, że Norwida nie można wpisać w porządek żadnej epoki.

Terroryzm w komentarzu


Jego zdaniem można mu przypisać pojęcie „XIX-wieczności”, wszystkich jej fenomenów: kryzysu kultury, kryzysu cywilizacji, zjawiska anarchizmu, terroryzmu – poeta komentuje te zjawiska w listach. Samsel podkreślił, że o tym najpóźniejszym i najdojrzajszym Norwidzie mówimy najmniej.

Film oraz żywa i interesująca dyskusja są dostępne na YouTube i na Facebooku Instytutu Książki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej