RAPORT

Pogarda

Kim jest Agnieszka Domańska? Sędzia zdecydowała o nieprzedłużeniu aresztu Sławomira Nowaka

Sędzia Agnieszka Domańska (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Sędzia Agnieszka Domańska (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Sędzia Agnieszka Domańska nie przedłużyła w poniedziałek aresztu byłego ministra rządu PO-PSL Sławomira Nowaka, podejrzanego o korupcję. W opinii części mediów sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie związana jest z upolitycznionym stowarzyszeniem „Iustitia”, a kilka dni wcześniej wypuściła na wolność także byłego doradcę Ewy Kopacz, zamieszanego w tę samą aferę. Niektórzy internauci przypominają, że kilka lat temu sędzia Domańska publicznie krytykowała zmiany w sądownictwie, wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowak porównał się do aresztowanego Komorowskiego. Komentarz byłego prezydenta

Mogę tylko powiedzieć, jako ponury żart, że w zasadzie 40 lat temu z tego samego aresztu wychodził m.in. Bronisław Komorowski po internowaniu....

zobacz więcej

W opinii portalu wPolityce.pl sędzia Agnieszka Domańska, która zadecydowała dzisiaj o wyjściu Sławomira Nowaka na wolność jest członkiem upolitycznionego stowarzyszenia sędziów „Iustitia”. Stowarzyszenie, pisze portal, od lat sprzeciwia się decyzjom demokratycznie wybranej większości sejmowej i wielokrotnie otrzymywało wsparcie od Donalda Tuska. Były premier nazwał podejrzanego o gigantyczne łapówkarstwo na Ukrainie Nowaka „więźniem politycznym” – czytamy. Z informacji dziennikarzy wynika, że sędzia Domańska dołączyła do „Iustitii” w marcu 2019 r., „w szczycie wojny tego stowarzyszenia z rządem i reformą sądownictwa”.

W tej samej aferze korupcyjnej obok Sławomira Nowaka przewija się postać Łukasza Z. – byłego doradcy premier Ewy Kopacz. „Co ciekawe, jego ta sama sędzia zwolniła z aresztu w piątek” – wskazuje portal niezalezna.pl.

Zobacz także: „Niesamowity zbieg okoliczności”. Chodzi o Tuska i decyzję ws. Nowaka

„Zdecydowana dezaprobata” ministra Ziobry


Internauci przypominają z kolei, jak we wrześniu 2017 roku sędzia Domańska krytykowała decyzje ministra sprawiedliwości o zmianach w stołecznym sądzie okręgowym. Na briefingu odczytywała wówczas dziennikarzom uchwały przyjęte przez zgromadzenie przedstawicieli sędziów sądu okręgowego, „wyrażające zdecydowaną dezaprobatę, co do decyzji ministra sprawiedliwości, jej stylu oraz formy, odwołującej wiceprezesów sądu okręgowego”. Zmiany podjęto wówczas wraz z upływem kadencji poprzedniej prezes sądu, sędzi Małgorzaty Kluziak. Teraz sędzia Kluziak broni postawy Domańskiej.

Ziobro pyta o związki Tuska z Nowakiem. „Coś złego dzieje się z wymiarem sprawiedliwości”

Trzy dni temu premier Tusk określił Sławomira Nowaka jako więźnia politycznego. Dziś sąd wypuścił podejrzanego z aresztu pomimo przesłanek, za...

zobacz więcej

– Sędzia Domańska ma wyjątkowo niezależny charakter. Do tego jest rzetelna i pracowita, zawsze można na nią liczyć – mówi Onetowi była przełożona.

Igor Tuleya i Onet w obronie sędzi Domańskiej


Portal Onet, który wziął w obronę warszawską sędzię, wskazuje, że „ponad jedna trzecia sędziów w Polsce” należy do stowarzyszenia „Iustitia”. O komentarz poprosił także zawieszonego w obowiązkach sędziego Igora Tuleyę, który zna się z Domańską już od studiów.

– Jest uważna, wyważona i mądra. Do tego odważna, bo podjęcie takiej decyzji w sprawie Sławomira Nowaka wymagało od niej wielkiej odwagi – mówi Tuleya i dodaje, że Domańska „nigdy nie była w żaden sposób zaangażowana politycznie”.

Zobacz także: Prezes „Iustitii” apeluje do Brukseli o interwencję w polskie sądownictwo. Jak najszybciej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej