RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pentagon pracuje nad podskórnym czipem wykrywającym koronawirusa

Przedstawiciele Pentagonu zaprzeczają, by czip miał służyć do czegoś więcej  (fot. J.Barlow/WPA Pool/Getty Images)
Przedstawiciele Pentagonu zaprzeczają, by czip miał służyć do czegoś więcej (fot. J.Barlow/WPA Pool/Getty Images)

Naukowcy z Pentagonu opracowują podskórny czip, który wykrywa zakażenie koronawirusem jeszcze zanim pojawią się objawy infekcji. Wynalazek może pomóc ograniczyć nieświadome roznoszenie SARS-CoV-2.

Kłopot z Majorem. Znów zaatakował w Białym Domu

3-letni owczarek Major należący do Joe Bidena, po zaatakowaniu dwóch pracowników prezydenckiej rezydencji został po raz kolejny wysłany poza Biały...

zobacz więcej

Czip jest w końcowej fazie badań. Umieszczony jest w zielonym żelu, który wstrzykuje się pod skórę. Specjalny sensor bada w nim stale krew i wykrywa zakażenie, o ile do takiego dojdzie.

– Umieszczasz (czip) pod skórą, on śledzi reakcje chemiczne w organizmie, a sygnał informuje, czy będziesz miał jutro symptomy – tłumaczył w telewizji CBS lekarz Matt Hepburn, który stoi na czele zespołu Agencji ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA).

Maszyna do dializy, która pomaga usuwać wirusa z krwi


Przedstawiciele Pentagonu zaprzeczają, by czip miał służyć do czegoś więcej i pozwalał śledzić osoby, które go będą posiadały.

Najczęstszymi objawami infekcji SARS-CoV-2 są kaszel, gorączka oraz utrata węchu i smaku. W takim przypadku powinno się przeprowadzić test oraz izolować. Jednak nawet jedna trzecia zakażonych nie wykazuje żadnych objawów choroby. Rozmowę z doktorem Hepburnem przeprowadzono na lotniskowcu Theodore Roosevelt, gdzie w ubiegłym roku blisko 1,3 tys. członków załogi zakaziło się wirusem.

Zespół Hepburna stworzył także specjalny filtr, który umieszcza się w maszynie do dializy i który usuwa wirusa z krwi. Amerykańska Agencji Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na używanie tego urządzenia. W USA pomaga ono około 300 pacjentom, którzy są w krytycznym stanie.

źródło:

Zobacz więcej