RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent Ukrainy: Do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia

Zełenski: Od 2014 roku, wiemy, że może dojść do interwencji (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)
Zełenski: Od 2014 roku, wiemy, że może dojść do interwencji (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)

Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN. Zapewnił, że Ukraina jest na nią gotowa i uznał, że prezydent USA Joe Biden powinien robić więcej, by pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

Koncentracja rosyjskich wojsk. Narada szefów dyplomacji krajów UE

Koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy będzie jednym z tematów narady ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej....

zobacz więcej

– Oczywiście. Wiemy o tym, od 2014 roku, wiemy, że może do tego dojść (do interwencji) każdego dnia – powiedział Zełenski. – Oni są gotowi, ale my też jesteśmy gotowi, bo jesteśmy na naszej ziemi i naszym terytorium – dodał.

Podkreślił też, że USA są „dobrym przyjacielem” Ukrainy, ale prezydent USA Joe Biden „powinien robić więcej”, by odstraszać Rosję i pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

Wstąpienie do NATO


  Więcej broni, więcej pieniędzy na walkę i – w szczególności – więcej wsparcia na rzecz wstąpienia do NATO – sojuszu, w którym atak na jednego członka zobowiązuje pozostałych do odpowiedzi – mówił Zełenski, cytowany w poniedziałek przez CNN. – Jeżeli oni (USA) widzą Ukrainę w NATO, muszą powiedzieć to prosto. I zrobić to. Nie słowami  – dodał.

Ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych


 W odpowiedzi na komentarz dziennikarza, który stwierdził, że obecnie szanse na to są niewielkie w związku z tym, że przybliżenie Ukrainy do członkostwa w NATO sprowokowałoby Moskwę i mogłoby podsycić większy konflikt, Zełenski odparł: „Może ma pan rację”. „Ale co dzieje się teraz? Co tu robimy? Co nasi ludzie tu robią? Walczą” – zaznaczył prezydent.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Zobacz także:  Prezydent Ukrainy chce rozmawiać z Putinem o Donbasie    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej