RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż ws. Funduszu Odbudowy. Opozycja będzie zaskoczona głosem swoich wyborców

Z badania wynika, że większość wyborców opozycji oczekuje głosowania za ratyfikacją Funduszu Odbudowy (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Z badania wynika, że większość wyborców opozycji oczekuje głosowania za ratyfikacją Funduszu Odbudowy (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Z sondażu wynika, że ogromna większość wyborców opozycji oczekuje głosowania w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. 74 procent pytanych opowiedziało się za głosowaniem za utworzeniem Funduszu Odbudowy. Interia.pl informuje, że badanie w tej sprawie przeprowadziła pracownia IBRiS.

Wsparcie branży rolno-spożywczej. 4,7 mld dla wsi z Krajowego Programu Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy będzie wspierać dwa elementy w kontekście obszarów wiejskich. Chodzi o poprawę warunków życia na wsi oraz wzmacnianie...

zobacz więcej

Rząd we wtorek ma zająć się projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE. Chodzi o projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 r., dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy, utworzonego dla wsparcia państw UE w związku z pandemią COVID-19.

Prawo i Sprawiedliwość może mieć kłopot z uzyskaniem większości, bo zastrzeżenia ma Solidarna Polska. Nieoficjalnie mówi się jednak, że rząd może liczyć na głosy Lewicy czy Polski 2050.

Interia.pl donosi, że badanie w tej sprawie przeprowadziła pracownia IBRiS. „Czy Pana/Pani zdaniem posłowie opozycji powinni zagłosować razem z PiS i poprzeć utworzenie Funduszu, czy zagłosować przeciw ryzykując utratę unijnych pieniędzy?” – pytano ankietowanych.

Z badania wynika, że 74 proc. oczekuje przyjęcia Funduszu Odbudowy. Po przeciwnej stronie „barykady” było prawie 11 proc. Zdania w tej sprawie nie miała reszta pytanych czyli ponad 15 proc.

W przypadków wyborców PiS, za ratyfikacją jest 88 proc. z nich. Wśród wyborców opozycji odpowiedź taką wybrało 70 proc.

źródło:
Zobacz więcej