RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstał pierwszy komiks o deportacjach na Sybir

Komiks został napisany na podstawie wspomnień Sybiraczki  Danuty Pietrzak (fot. PAP/Artur Reszko)
Komiks został napisany na podstawie wspomnień Sybiraczki Danuty Pietrzak (fot. PAP/Artur Reszko)

Komiks opowiadający o wywózkach na Sybir, stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki Danuty Pietrzak, wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Narysował go Paweł Piechnik. 

„Ta zbrodnia dotknęła cały naród”. Pamięć o ofiarach Katynia

Prezydent uczci pamięć ofiar NKWD sprzed 76 lat. O godzinie 11 w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zasadzi Dąb Pamięci, poświęcony...

zobacz więcej

– 13 kwietnia rozpoczyna się etap mordowania naszych oficerów, naszych policjantów. A jednocześnie, w tym samym czasie, ruszają pociągi na Wschód, czyli mamy drugą deportację z kwietnia 1940 i ta deportacja obejmuje przede wszystkim rodziny właśnie tych oficerów, którzy giną w Katyniu i innych miejscach w Rosji sowieckiej – powiedział dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Deportowani to przede wszystkim kobiety i dzieci, czasem osoby starsze, którzy trafiają do Kazachstanu. – Z jednej strony mamy dramat kobiet i dzieci, a z drugiej strony dramat mężczyzn, którzy strzałem w tył głowy są rozstrzeliwani w Katyniu – zaznaczył dyrektor.

Polski męczennik


  Powiedział, że „nieprzypadkowo też spotkanie o komiksie odbywa się przed tymi rocznicami”. – Jeden z bohaterów, tata naszej głównej bohaterki, Władysław Słoniewicz, policjant, osadzony w Ostaszkowie,  został zamordowany w Twerze, właśnie w ramach tej wielkiej zbrodni katyńskiej, a jego żona i córka zostają zesłane do Kazachstanu – dodał. Śleszyński mówił, że historia opowiedziana w komiksie dotyczy historii deportacji tej rodziny na Wschód.

W jego ocenie, jest to pierwszy komiks opowiadający o deportacjach. Drugi tom opowiadający o dalszych losach bohaterki - ma się ukazać w sierpniu.

Książka o rotmistrzu Pileckim trafiła do Japonii

Japończycy będą mogli zapoznać się z losami rotmistrza Witolda Pileckiego. W języku japońskim ukazała się właśnie książka „Rotmistrz Pilecki....

zobacz więcej

Opisane wspomnienia Danuty Pietrzak 


  Komiks został napisany na podstawie wspomnień Danuty Pietrzak, które jej rodzina przekazała muzeum. Śleszyński powiedział, że to, co jest niezwykłe w tym komiksie, to to, iż wypowiedzi bohaterów nie są wymysłem autora, a właśnie zdaniami, które zostały zawarte we wspomnieniach.

Do stworzenia komiksu zaproszono Pawła Piechnika, który odpowiadał zarówno za grafikę jak i scenariusz. Piechnik - jak dodał Kalisz  – wcześniej zajął się trudniejszym tematem, tematem Holokaustu i stworzył komiks  „Chleb wolnościowy” opowiadający o więźniach obozu na Majdanku.

Komiks ukazał się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Jego promocja, ze względu na pandemiczne obostrzenia, odbędzie się we wtorek online w mediach społecznościowych Muzeum Pamięci Sybiru. 

Zobacz także:  „Gwiazda Polski”. Zapomniana narodowa historia kosmiczna #PolskaToWiecej    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej