RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zakup niemieckiej spółki przez Orlen wstrzymany. Sąd uwzględnił wniosek Bodnara

Decyzja sądu oznacza zakaz podejmowania decyzji właścicielskich przez PKN Orlen (fot. arch.PAP/M.Obara, PAP/Leszek Szymański)
Decyzja sądu oznacza zakaz podejmowania decyzji właścicielskich przez PKN Orlen (fot. arch.PAP/M.Obara, PAP/Leszek Szymański)

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i wstrzymał przejęcie medialnej spółki Polska Press przez PKN Orlen – poinformował w poniedziałek RPO.

UOKiK zaskoczony działaniem RPO ws. zakupu Polska Press przez Orlen

Z zaskoczeniem przyjmujemy działanie Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na...

zobacz więcej

Jak podano w poniedziałek po południu na stronie Rzecznika, informację o takim rozstrzygnięciu sądu Rzecznik Praw Obywatelskich uzyskał telefonicznie w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie – XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja sądu – jak przekazano – zapadła 8 kwietnia.

Wniosek RPO ws. Polska Press


5 marca tego roku sąd zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce. Tego samego dnia informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę. Transakcji Orlen dokonał w grudniu ubiegłego roku.

Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji uzasadniony był tym, że „spółka kontrolowana przez Skarb Państwa – a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę – mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji”.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego 2020 roku. RPO w swym odwołaniu chciał, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo – w oddzielnym wniosku – by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia odwołania. W połowie marca poinformowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej