RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obajtek odpowiada b. prezesowi PKN Orlen. Przywołuje wyniki spółki w czasach Krawca

Jacek Krawiec nawiązuje do korupcyjnej afery Sławomira Nowaka (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot/Adam Warżawa)
Jacek Krawiec nawiązuje do korupcyjnej afery Sławomira Nowaka (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot/Adam Warżawa)

„Pan Obajtek z kolegami uczynił z Orlenu prywatny folwark. Standardem są nepotyzm i zatrudnianie byłej bratowej na jednym z kluczowych stanowisk” – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Newsweek” Jacek Krawiec, były prezes PKN Orlen w latach rządów PO-PSL. Do jego słów odniósł się obecny prezes paliwowego giganta, oceniając wywiad jako „pełen kłamstw”. Daniel Obajtek pisze o miliardowych stratach Orlenu, gigantycznych zarobkach Krawca i zamykaniu oraz prywatyzacji kolejnych spółek grupy kierowanej przez Krawca.

Ziobro pyta o związki Tuska z Nowakiem. „Coś złego dzieje się z wymiarem sprawiedliwości”

Trzy dni temu premier Tusk określił Sławomira Nowaka jako więźnia politycznego. Dziś sąd wypuścił podejrzanego z aresztu pomimo przesłanek, za...

zobacz więcej

Jacek Krawiec kierował Orlenem w latach 2008-2015. W najnowszym wywiadzie krytykuje sposób zarządzania spółką przez Daniela Obajtka i mówi o tym, jak Orlen „niczym Titanic płynie w kierunku góry lodowej”. Opowiada też o kilkukrotnym zatrzymaniu przez CBA i ocenia, że ostatnie z zatrzymań, we wrześniu 2020 roku w aferze Sławomira Nowaka, miało „zwiększyć szanse na przedłużenie aresztu” byłego ministra w rządzie Donalda Tuska.

Zobacz także: „Niesamowity zbieg okoliczności”. Chodzi o Tuska i decyzję ws. Nowaka

Zyski i straty Orlenu


„Skoro, jak uważa pan Krawiec, w PKN Orlen jest tak źle, to dlaczego tylko w dotkniętym kryzysem pandemii 2020 roku Orlen wypracował 3,4 mld zysku netto, a przez osiem lat prezesury pana Krawca zysk netto wyniósł 2,9 mld złotych?” – pyta Daniel Obajtek w opublikowanym w mediach społecznościowych stanowisku. Szef Orlenu wskazuje przy tym, że w latach 2016-2020 łączny zysk koncernu wyniósł ponad 26,2 mld zł.

Przypomina przy tym, że zarobki Krawca w ciągu ośmiu lat jego prezesury wyniosły 26 mln zł – „nawet wtedy, gdy koncern generował miliardowe straty”. Jako przykład podaje 2014 rok i stratę w wysokości 5,8 mld zł. W tym samym roku, jak pisze Obajtek, Krawiec zarobił 2,9 mln zł. „W 2018 roku, kiedy spółka wypracowała 5,8 mld zł zysku, moje wynagrodzenie wyniosło 1,6 mln zł” – podkreśla obecny prezes naftowego koncernu.

Zobacz także: Zyski i straty Orlenu. Kolosalna różnica w wynikach spółki

Wskazuje przy tym na coraz większe inwestycje PKN Orlen w obszary, które jeszcze kilka lat temu były zamykane, prywatyzowane lub sprzedawane, jak choćby Orlen Oil, Orlen Ochrona czy niedawno odkupioną spółkę transportową OTP. W wywiadzie dla „Newsweeka” Jacek Krawiec mówił też m.in. o sukcesach spółki pod jego kierownictwem, jak choćby inwestycje w Kanadzie, które miały uniezależnić Orlen od dostaw z Rosji.

Stenogram rozmowy Jacka Krawca z Radosławem Sikorskim w restauracji „Sowa & Przyjaciele”

Spotkanie minister Radosław Sikorski zaczyna od ustalenia, kto płaci rachunek. W rozmowie z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem mówi otwarcie: Grzegorz...

zobacz więcej

„W takim razie, ile baryłek ropy czy metrów sześciennych gazu dostarczono z Kanady do Polski? Zero!” – podkreśla w odpowiedzi Obajtek, dodając, że od 2013 roku wydano na tę inwestycję miliardy złotych, a dopiero w ostatnich latach „przeprowadzono tam wiele procesów optymalizacyjnych”.

Obajtek odpowiada na zarzuty Krawca


Daniel Obajtek nazywa też kłamstwem twierdzenia, że zatrudnił na wysokim stanowisku w spółce swoją byłą bratową, czy to, by obecna prezes Orlen Upstream kontrolowała jego majątek w czasie, kiedy był wójtem Pcimia.

„Za to, jako pierwszy w historii prezes PKN Orlen, ujawniłem cały swój majątek” – podsumował szef Orlenu, pytając, czy Krawiec zrobiłby to samo. Zobacz także: „Wreszcie zacząć przywozić jakieś pieniądze i zrobić krajowy cymesik”. Taśmy Graś-Krawiec

źródło:
Zobacz więcej