RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sąsiedzi Polski otwierają stopniowo szkoły

Część uczniów na Słowacji wróciła w poniedziałek do szkół. Edukację stacjonarną wznowiły przedszkolaki, dzieci z klas od 1-5 szkół podstawowych, uczniowie ostatnich klas szkół średnich, a także szkół specjalnych. Do szkół wrócili także uczniowie w Słowenii.

Dymisja premiera Słowacji. Nowy rząd ma utworzyć dotychczasowy minister

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova przyjęła we wtorek dymisję premiera Igora Matovicza i powierzyła misję sformowania rządu dotychczasowemu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Poszczególne klasy będą wracać do nauki w szkole zależnie od sytuacji epidemicznej w danym regionie na Słowacji. Minister Branislav Gröhling, zapowiedział, że za dwa tygodnie w powiatach, w których sytuacja będzie najlepsza do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i średnich. Ministerstwo Edukacji, Nauki, Badań Naukowych i Sportu chce także, aby uczniowie ósmych i dziewiątych klas szkół podstawowych wrócili do szkoły 19 kwietnia.

– Sytuacja epidemiologiczna polepsza się już od dłuższego czasu. Zapowiadaliśmy, że jeśli ten kierunek się utrzyma, będziemy stopniowo otwierać szkoły – powiedział Branislav Gröhling.

– Mamy tutaj punkt testów. Każdej soboty testujemy wszystkich pracowników, a także członków rodziny, jak też rodziców uczniów – powiedziała słowackiej telewizji Marta Bystrická, dyrektorka jednej z szkół na Słowacji.

Otwarcie szkół w Słowenii


Do szkół 12 kwietnia wrócili także uczniowie w Słowenii. Według planów lekcje mają odbywać się stacjonarnie już do końca tego roku szkolnego. Również egzamin maturalny ma się odbywać w szkołach. Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna będzie się pogarszać, terminy egzaminów będą zmienione lub będą się odbywać jedynie zdalnie – zapowiedziano.

Wielkie ogniska COVID-19 przy granicy z Polską. Dramat w Czechach i na Słowacji

W Czechach zakazane będą bawełniane maseczki.

zobacz więcej

Noszenie maseczek obowiązuje uczniów od 6 do 9 klasy szkoły podstawowej, uczniów szkół średnich oraz personel. Dzieci z klas 1-5 muszą nosić maseczki na wspólnych obszarach i podczas przemieszczania się po szkole. Uczniowie nie muszą natomiast nosić maseczek podczas zajęć wychowania fizycznego – podał rząd Słowenii.

W ramach środków bezpieczeństwa pracownicy placówek edukacyjnych muszą poddawać się co tydzień obowiązkowym testom na obecność koronawirusa. Słoweński rząd planuje także zaproponować dodatkowe metody, które mają zagwarantować bezpieczeństwo w szkolnym środowisku podczas pandemii. Jedną z propozycji mają być dobrowolne testy wśród uczniów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej