RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro pyta o związki Tuska z Nowakiem. „Coś złego dzieje się z wymiarem sprawiedliwości”

Trzy dni temu premier Tusk określił Sławomira Nowaka jako więźnia politycznego. Dziś sąd wypuścił podejrzanego z aresztu, pomimo przesłanek za dalszym jego stosowaniem. Rodzi się pytanie o związek pomiędzy wypowiedzą Tuska a taką decyzją – powiedział w poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Na konferencji prasowej prokurator krajowy Bogdan Święczkowski ocenił, że ostatnie działania sądów „pozwalają na stwierdzenie, że coś złego dzieje się z polskim wymiarem sprawiedliwości”.

Sąd zdecydował. Sławomir Nowak wyjdzie na wolność

Warszawski sąd zwolnił z aresztu podejrzanego o korupcję byłego ministra transportu Sławomira Nowaka – dowiedział się portal tvp.info. Sąd...

zobacz więcej

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skrytykował decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie. Sędzia Agnieszka Domańska w poniedziałek nie uwzględniła wniosku o przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania wobec Sławomira Nowaka i zwolniła podejrzanego z aresztu.

Prokuratura o sprawie Sławomira Nowaka


– Sąd uczynił to, mimo obszernego materiału dowodowego wskazującego, zdaniem prokuratury, na szereg bardzo poważnych przestępstw, jakich dopuścił się były współpracownik i minister z rządu pana premiera Tuska. Sąd uczynił tak, mimo że śledztwo jest rozwojowe i szereg czynności jest jeszcze do przeprowadzenia. To stwarza chociażby obawę matactwa. Na panu Sławomirze N. ciążą zarzuty przyjmowania łapówek wielkich rozmiarów, ale także kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym. Pan minister Nowak pełnił ważną funkcję na terenie Ukrainy i w związku z tą funkcją, wedle ustaleń prokuratury, dopuszczał się zarzucanych mu przestępstw – mówił Ziobro podczas konferencji prasowej. Prokurator Generalny pytał jak poniedziałkowa decyzja sądu „ma się do wypowiedzi pana premiera Tuska” sprzed kilku dni, który powinien dochowywać „tych najwyższych standardów o niewywieraniu presji i nieoddziaływaniu na niezawisłe sądy”, a „pozwolił sobie w telewizji komercyjnej mówić, że jego przyjaciel Sławomir Nowak i bliski współpracownik jest de facto więźniem politycznym i tak dalej być nie może”.

Ziobro: Słowa Tuska mają moc sprawczą


Ziobro stwierdził, że słowa Donalda Tuska „mają swoją moc sprawczą i siłę”.

– Rodzi się pytanie o związek pomiędzy agresywnymi wypowiedziami pana premiera Tuska, a dzisiejszą decyzją sądu wbrew decyzjom wielu sądów, które w tej sprawie się wypowiadały na przestrzeni ostatnich miesięcy, sądów pierwszej instancji oraz sądów odwoławczych, które kontrolowały zasadność stosowania tymczasowego aresztowania i za każdym razem wypowiadały się, że istnieje ku temu bardzo mocna podstawa dowodowa i procesowa, by tymczasowe aresztowanie utrzymać – podkreślił Ziobro.

Paszport Nowaka. Prokuratura ma wątpliwości


– Sąd Okręgowy w Warszawie wypuszczając w poniedziałek Sławomira N. z aresztu zabronił mu opuszczania kraju, ale nie zatrzymał jego ukraińskiego paszportu. Będzie mógł próbować opuścić Polskę – wskazywał z kolei Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Zobacz także: Sławomir Nowak załamany: „Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą” [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej