RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zabytkowa fabryka stanęła w ogniu. Gigantyczny pożar [WIDEO]

Z budynku ewakuowano 40 osób (fot. V.Yegorshin\TASS\Getty Images)
Z budynku ewakuowano 40 osób (fot. V.Yegorshin\TASS\Getty Images)

Strażacy w Petersburgu zlokalizowali pożar fabryki Newska Manufaktura – podała agencja TASS w poniedziałek wieczorem. Wciąż trwa gaszenie ognia. To najpoważniejszy pożar w tym mieście od blisko 20 lat.

Koncentracja rosyjskich wojsk. Narada szefów dyplomacji krajów UE

Koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy będzie jednym z tematów narady ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej....

zobacz więcej

W ostatnich godzinach odnaleziono ciało strażaka, który wcześniej został uznany za zaginionego. W ciągu dnia napływały rozmaite doniesienia na temat ofiar. Według ostatnich danych zginął jeden strażak, dwóch jest w szpitalu w stanie ciężkim, jeden doznał lżejszych obrażeń.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS) poinformowało w poniedziałek wieczorem, że pożar został zlokalizowany.

Nadal trwa gaszenie ognia, który objął powierzchnię 10 tysięcy metrów kwadratowych. MCzS ocenia, że pożar w czterokondygnacyjnym budynku, ułożonym w kształt podkowy, zaczął się od górnych kondygnacji.

Zabytek w ogniu


Z opublikowanych kadrów można sądzić, że ogień strawił wnętrze przynajmniej jednego skrzydła obiektu, zbudowanego w XIX wieku i zaliczanego do zabytków.

Petersburski portal Fontanka.ru ocenił pożar jako najpoważniejszy w ciągu ostatnich 19 lat. Do wielogodzinnego gaszenia ognia trzeba było skierować śmigłowce wojskowe Mi-8. Decyzję o zaangażowaniu armii podjął osobiście minister obrony Siergiej Szojgu. Na pomoc wezwani zostali strażacy, którzy w poniedziałek mieli dzień wolny. W Newskiej Manufakturze mieściły się głównie magazyny, a także warsztaty. Hostel na terenie fabryki służy jako hotel robotniczy; lokatorzy to imigranci pracujący w Rosji. Około dwustu mieszkających tam osób zdołało opuścić budynek. Kontrole w ostatnich latach wykazywały stałe naruszenia bezpieczeństwa pożarowego w budynku.

Agencja TASS, powołując się na źródło, poinformowała, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie elektryczne.

źródło:
Zobacz więcej