RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Mróz i kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Uwaga! Załamanie pogody [PROGNOZA NA 7 DNI]

Prognoza pogody długoterminowa: 12-18 kwietnia (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prognoza pogody długoterminowa: 12-18 kwietnia (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że do Polski zbliża się znaczne ochłodzenie. W najbliższych dniach przez nasz kraj przejdzie strefa intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Znacząco spadnie też temperatura. W poniedziałek 12 kwietnia pierwsze zmiany pogody widać już na zachodzie kraju – mówi synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Kierowcy, nie zmieniajcie opon. Wraca zima, wkrótce załamanie pogody

Ciepła, wiosenna pogoda nie zagości w Polsce na długo. Już w poniedziałek z zachodu wkroczy do nas strefa frontu chłodnego, a w nocy z poniedziałku...

zobacz więcej

Tydzień zacznie się nadejściem frontu z zachodu, który przyniesie ochłodzenie, zachmurzenie, deszcz i śnieg. Nocą w niektórych regionach przymrozki, a za dnia temperatury do 10 st. C. Pogoda poprawi się dopiero od weekendu – wynika z synoptycznej prognozy pogody IMGW na najbliższy tydzień.

Pogodowa mapa Polski – zachmurzenie i opady


Początek tygodnia ma być jeszcze ciepły i słoneczny na wschodzie kraju, ale na zachodzie już pochmurno, z opadami deszczu – będzie też zdecydowanie chłodniej.

– Na wschodzie kraju prawie do końca dnia (poniedziałek 12 kwietnia) będzie pogodnie; opady dopiero późnym wieczorem. Natomiast na zachodzie już teraz mamy opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w Sudetach nawet śniegu. Te opady będą przemieszczać się w głąb kraju, a wraz z nimi coraz chłodniejsze powietrze – wyjaśnia Walczak.


Z zachodu na wschód kraju przemieszczał się będzie pofalowany front atmosferyczny, związany z niżem nad Bałtykiem i Skandynawią. Ma temu towarzyszyć wzrost zachmurzenia i pojawienie się opadów deszczu, a w Sudetach deszczu ze śniegiem i śniegu. Przed frontem, na wschodzie kraju, temperatura powietrza osiągnie 18 st. C, ale już za frontem napłynie chłodne powietrze i na zachodzie będzie o 11 st. mniej – przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody długoterminowa: 12-18 kwietnia 2021


We wtorek na południu kraju dominować będzie zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach śnieg – w rejonach podgórskich przybędzie go o 10-20 cm, a w górach do 25 cm. W całym kraju będzie chłodno, a temperatura maksymalna wyniesie od 3 st. C na południu do 10 st. C na zachodzie. W środę i czwartek w całym kraju zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Powrót do szkół. Czarnek poinformował o decyzjach

Obserwując ostatnią tendencję spadkową w zakażeniach koronawirusem, mam nadzieję, że powrót do szkół nastąpi w kwietniu – oznajmił minister...

zobacz więcej

W Polsce południowo-wschodniej opady śniegu. Temperatura powietrza spadnie nocą do -3 st. C, a w dzień nie przekroczy 10 st. C. Wzrośnie też prędkość i porywistość północnego wiatru; w porywach osiągać może do 60 km/h.

Pogoda IMGW na weekend


W piątek i sobotę panujący w Polsce niż odsunie się na wschód, co przyniesie poprawę pogody na północy kraju i wzrost temperatury powietrza do 14 st. C, choć na południu nadal może być pochmurno i deszczowo. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu przejdą w sobotę w deszcz i stopniowo będą zanikać. Temperatura powietrza wzrośnie do 7 st. Celsjusza.

W niedzielę poprawę pogody przyniesie wyż znad Skandynawii. W całym kraju będzie słonecznie i bez opadów, a temperatura powietrza kształtować się będzie od 8 stopni na Podhalu do 15 st. C na Mazurach i Kujawach.

Zobacz także: Świadczenia z ZUS dla seniorów. Otrzymają nie tylko 13. emeryturę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej