RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS przypomina o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego

Zasiłek przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia przedszkola (fot. Shutterstock/marypastukh)
Zasiłek przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia przedszkola (fot. Shutterstock/marypastukh)

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego.

Świadczenia z ZUS dla seniorów. Otrzymają nie tylko 13. emeryturę

Świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są wypłacane bez żadnych zakłóceń. W marcu emeryci otrzymali rekordowo wysoką waloryzację, a w...

zobacz więcej

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz został wydłużony. Oznacza to, że do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia” – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje też w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Zobacz także: Ile osób wybierze IKE, a ile ZUS? „Jest wolność wyboru”

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do ośmiu lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – dodatkowy z powodu COVID-19 i ten przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

źródło:

Zobacz więcej