RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienia w firmach. Jest termin

Mam nadzieję, że na przełomie maja i czerwca ruszymy ze szczepieniami w firmach i zakładach pracy – powiedział na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Wesela i hotele w majówkę. Resort rozwoju o restrykcjach

Pokładam nadzieję w fakcie, że jeśli dojdzie do ocieplenia, będzie taka rekomendacja, żeby przenieść część przedsięwzięć na otwartą przestrzeń. W...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Bardzo nam zależy, żeby ten proces postępował jak najszybciej, jesteśmy umówieni na kolejne kroki, do końca miesiąca wypracowane zostaną precyzyjne zasady szczepienia w zakładach pracy – wskazał Dworczyk na konferencji prasowej.

Mówił, że musimy zdawać sobie sprawę, że uruchomienie tej formy szczepień będzie możliwe, jeśli szczepionki dotrą do Polski. – Byłoby nieroztropnym uruchamiane kolejnych możliwości szczepień w sytuacji, w której nie mielibyśmy więcej szczepionek – dodał wskazując, że szczepienia w zakładach pracy i firmach mają się rozpocząć na przełomie maja i czerwca.

Wcześniej konferencję na ten temat miał wicepremier Jarosław Gowin. Jak podkreślił, istotne jest przede wszystkim włączenie do programu szczepień dużych i średnich firm.

Rozmowy na temat realizacji szczepień w przedsiębiorstwach Gowin podsumował mówiąc, że „to było bardzo konkretne spotkanie, pełne precyzyjnie formułowanych pytań po stronie środowisk biznesowych”.

Minister zapowiedział, że akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja, jednak – jak podkreślił – wszystko zależy od rzetelności, słowności koncernów produkujących szczepionki.

– Naszym postulatem jest to, żeby ta akcja (szczepień w zakładach pracy) nastąpiła jak najszybciej, kiedy tylko dostępne będą szczepionki. Firmy są w pełnej gotowości, aby brać udział w akcji szczepień – powiedział prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Dodał, że podczas akcji w zakładach pracy ma nie być ograniczeń dotyczących roczników osób, które będą szczepione, nie będzie też ograniczeń dotyczących współpracowników firm ani pracowników z zagranicy.

Premier: Coraz więcej szczepionek dociera do Polski

Narodowy Program Szczepień przyspiesza, coraz więcej szczepionek dociera do Polski. Liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia; to oznacza, że...

zobacz więcej

Witucki liczy na to, że szybko zostaną przygotowane procedury dotyczące szczepień w zakładach pracy.

Kryteria ostateczne będą znane w początku przyszłego tygodnia, deklaracja otrzymana od ministra Michała Dworczyka mówi o 500 osobach. Jest otwarcie na to, żeby to było 500 osób w firmie, łącznie ze współpracownikami czy osobami niezbędnymi do funkcjonowania tej firmy – powiedział Witucki.

Jak dodał, w programie realizacji szczepień przez firmy stworzone zostaną możliwości łączenia przedsiębiorstw „nie tylko w ramach grupy kapitałowej, ale też jeśli są firmy obok siebie w budynku”.

Cel rządu: maksymalnie bezpieczne szczepienia


Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin dodał, że celem rządu jest, aby szczepienia w firmach przebiegały w sposób „maksymalnie bezpieczny, maksymalnie szybko i na maksymalnie liberalnych zasadach” .

Gowin podkreślił, że jako minister ds. gospodarki będzie rekomendował szybkie rozważenie uruchomienia specjalnych certyfikatów dla osób, które są zaszczepione. – Dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów; te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia – wymienił.

– Mówię to z pełną odpowiedzialnością za przyszłość polskiej gospodarki, za przyszłość dziesiątków tysięcy firm, często firm rodzinnych, ze strony polskiego państwa – wskazał Gowin. Dodał, że mimo pomocy rządowej dla zamkniętych z powodu epidemii firm trzeba im umożliwić powrót do możliwie normalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

źródło:
Zobacz więcej