RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nie żyje ks. Mirosław Nowak. Zmarł po długiej chorobie

Ks. Mirosław Nowak miał 59 lat (fot. PAP/Rafał Guz)
Ks. Mirosław Nowak miał 59 lat (fot. PAP/Rafał Guz)

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego – poinformowała Archidiecezja Warszawska.

Nie żyje ksiądz pobity przed kościołem w Paradyżu. Nie odzyskał przytomności

Zmarł proboszcz parafii w Wielkiej Woli-Paradyżu ks. prał. Adam Myszkowski – poinformowała diecezja radomska. Duchowny został na początku marca...

zobacz więcej

Duchowny zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 59 lat. Archidiecezja Warszawska przypomina, że to dzięki niemu muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej.

Ks. Nowak zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, o którym mówił, że to „warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu”. Opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich. Był m.in. archidiecezjalnym konserwatorem zabytków.

Urodził się w 19 września 1961 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 r. z rąk kard. Józefa Glempa. W 1987 r. uzyskał magisterium z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2006 r. obronił doktorat nauk o sztuce.

W kwietniu 2013 r. został dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i jednocześnie proboszczem parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie w poklasztornych budynkach muzeum miało wówczas swą siedzibę.

Ks. Mirosław Nowak angażował się w prace różnych gremiów eksperckich: od 2013 r. był członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej, należał do Zespołu Ekspertów Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich. Od 2016 r. jest/był konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego a od 2018 r. pełnomocnikiem ds. zarządzania i opieki nad Kolekcją im. Jana Pawła II.

W jednym z wywiadów powiedział, że „Wiara i sztuka są jak siostry, interesuje je niewidzialne”.

– Dotykają wieczności i prowadzą do pogłębienia relacji z Bogiem. Widać to chociażby w dziejach sztuki, która zmienia się, rozwija, pozostając otwarta na inspiracje z góry. Sztuka może być dla człowieka wierzącego ikoną, czyli oknem do nieba. Inspirowana wiarą, prowadzi do wieczności i pozwala trochę tę wieczność „podglądać” przez dzieła, które zobaczyć możemy chociażby w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej