RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świadczenia z ZUS dla seniorów. Otrzymają nie tylko 13. emeryturę

Renty i emerytury zostały podwyższone o 4,24 proc. (fot. Shutterstock/Goksi)
Renty i emerytury zostały podwyższone o 4,24 proc. (fot. Shutterstock/Goksi)

Świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są wypłacane bez żadnych zakłóceń. W marcu emeryci otrzymali rekordowo wysoką waloryzację, a w kwietniu mają wypłacaną 13. emeryturę. „W sumie »trzynastkę« otrzyma blisko 10 mln emerytów i rencistów. Na świadczenia przeznaczymy ponad 12 mld zł” – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Przybywa stulatków. ZUS przedstawił statystyki

W Polsce około 2,2 tys. osób, które skończyły sto lat, pobiera emeryturę honorową. Liczba stulatków, którym przysługuje to świadczenie, wzrosła w...

zobacz więcej

ZUS wypłaci kolejny dodatek, w wysokości 1022,30 zł, w listopadzie. Z powodu rekordowo wysokich cen w ubiegłym roku w marcu renty i emerytury zostały wszystkim podwyższone o 4,24 proc.

W kwietniu 9,8 mln emerytów i rencistów dostało znany już od trzech lat dodatek, 13. emeryturę. Wynosi tyle, co najniższa emerytura, to 1250,88 zł. – Świadczenie w tej wysokości otrzymają wszyscy emeryci i renciści, również ci, których świadczenia są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura w listopadzie


W listopadzie emeryci dostaną 14. emeryturę . Świadczenie to zostanie wypłacone w pełnej kwocie (1022,30 zł) większości seniorów, czyli osobom, których emerytura nie przekracza ok. 2050 zł. Osoby z wyższym świadczeniem otrzymają „czternastkę” zmniejszoną na zasadzie „złotówką za złotówkę”. Jeśli ktoś ma 1250 zł emerytury, dostanie 922,30 zł dodatku. Seniorzy, którzy mają emeryturę wyższą niż 3438 zł, z listopadowego dodatku nie skorzystają.

Przeczytaj także: Znamy koszt wypłat 13. i 14. emerytur w 2021 roku [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej