RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd zdecydował. Sławomir Nowak wyjdzie na wolność

Warszawski sąd zwolnił z aresztu podejrzanego o korupcję byłego ministra transportu Sławomira Nowaka – dowiedział się portal tvp.info. Sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarży decyzję.

Afera Sławomira Nowaka. Dziś decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu podejrzanemu o korupcję byłemu politykowi PO Sławomirowi Nowakowi....

zobacz więcej

Afera Nowaka. Sąd zdecydował ws. aresztu


Posiedzenie w przedmiocie przedłużenia aresztu Sławomirowi Nowakowi rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 8.15. Sędzia Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego w Warszawie, mimo szeroko argumentowanego wniosku prokuratora, nie przedłużyła byłemu ministrowi transportu aresztu o kolejne trzy miesiące.

Sąd zastosował wobec Nowaka wolnościowe środki zapobiegawcze . Prokuratura Okręgowa w Warszawie odwoła się od tej decyzji sądu.

Prokurator wnioskował o dalszą izolację podejrzanego nie tylko ze względu na grożącą mu surową karę do 15 lat pozbawienia wolności, ale także z uwagi na obawę matactwa procesowego. W sprawie zachodzi konieczność przesłuchania dodatkowych świadków i przeprowadzenia dowodów, na które Nowak mógłby próbować wpływać będąc na wolności.

Na wolności są pozostali podejrzani w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w tym przyjaciel byłego ministra Jacek P. Jest on jednocześnie podejrzanym i kluczowym dowodem osobowym prokuratury, bo jego wyjaśnienia przyczyniły się do przedstawienia Nowakowi kolejnych zarzutów.

Paweł Graś kolejnym obrońcą Nowaka

Słychać przede wszystkim spekulacje i plotki, że przetrzymywany jest (Sławomir Nowak – red.) w areszcie po to, żeby złamać go i zmusić do składania...

zobacz więcej

Prokuratura: będzie zaskarżenie decyzji


Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Aleksandra Skrzyniarz poinformowała portal tvp.info, że „decyzja sądu stwarza bardzo duże zagrożenie dla prawidłowego biegu postępowania przede wszystkim poprzez stworzenie podejrzanemu możliwości ucieczki z kraju, a także umożliwienie mu mataczenia”.

Prokurator podkreśliła, że istnieje niezwykle duże ryzyko ucieczki Sławomira Nowaka z kraju „z powodu bardzo wysokiego zagrożenia karą popełnionych przez niego czynów, wynoszącego nawet do 20 lat pozbawienia wolności i jego niewątpliwych kontaktów międzynarodowych, które wynikają z treści ogłoszonych mu zarzutów”.

– Wyjście z aresztu umożliwi mu również wpływanie na nowych świadków, których prokuratura będzie przesłuchiwać, a także na współpodejrzanych, z którymi Sławomir N. będzie konfrontowany – podała prok. Skrzyniarz.

Prok. Skrzyniarz zwróciła uwagę, że 4 marca Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpoznając zażalenie obrońców Sławomira Nowaka na stosowany dotychczas areszt jednoznacznie podkreślił, że jego tymczasowe aresztowanie jest konieczne i nie może zostać zastąpione żadnym innym wolnościowym środkiem zapobiegawczym. – Zważywszy na nieodległy czas takiej oceny, dzisiejsza decyzja Sadu Okręgowego w Warszawie, jest zupełnie niezrozumiała – zauważyła prok. Skrzyniarz.

Prokuratura Okręgowa zaskarży decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej