RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kierowcy tirów jadący na Białoruś stoją dobę w kolejce

Kolejka w Bobrownikach utrzymuje się od soboty (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Kolejka w Bobrownikach utrzymuje się od soboty (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Dobę wynosił rano czas oczekiwania kierowców ciężarówek na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście w Bobrownikach w woj. podlaskim – wynika z danych Straży Granicznej. Na sąsiednim przejściu w Kuźnicy kolejka zmniejsza się szybciej, tam czas oczekiwania wyniósł pięć godzin.

„Obiecałem, że będę szybko”. Wojewódzki pokazuje prędkościomierz: 250 km na godzinę

Gwiazda TVN Kuba Wojewódzki sugerował na Instagramie, że jechał samochodem, przekraczając dozwoloną prędkość o 130 km. Nie wiadomo, kto dopuścił...

zobacz więcej

Według szacunków służb w kolejce przed Bobrownikami po polskiej stronie stało rano ok. 400 ciężarówek, przed Kuźnicą – ok. 150.

W związku z weekendowym spiętrzeniem ruchu długa kolejka w Bobrownikach utrzymuje się od soboty. Czas oczekiwania na odprawę kierowców ciężarówek wyjeżdżających z Polski przekraczał wtedy 30 godzin.

By usprawnić ruch na dojeździe do tego przejścia, przez kilkanaście godzin utworzona została na drodze strefa buforowa. Na drodze krajowej 65, od miejscowości Waliły Stacja zatrzymywano ciężarówki i przepuszczano do strefy bliżej przejścia.

Strefa buforowa


W sobotę czasowo podobna strefa buforowa funkcjonowała również przed przejściem w Kuźnicy. Wieczorem w sobotę na odprawę trzeba tam było czekać dobę; w poniedziałkowy ranek Straż Graniczna czas oczekiwania kierowców ciężarówek w Kuźnicy szacuje na pięć godzin, w niedzielę było to 14 godzin.

Śmierć nastolaktów na drodze. Kierowca nie miał prawa jazdy

18-letnia dziewczyna i 16-letni chłopak zginęli nad ranem w wypadku drogowym koło Barczewka na Warmii. Auto, którym podróżowali, uderzyło w słup...

zobacz więcej

Służby graniczne zwracają uwagę, że weekendowe spiętrzenie ruchu notowane jest na tych przejściach od lat. Wielu kierowców jadących z towarem z Zachodu na Wschód chciałoby na początku nowego tygodnia dojechać do miejsc docelowego rozładunku, przede wszystkim w Rosji oraz by przed kolejnym weekendem wrócić zza wschodniej granicy.

Niewykluczone, że na obecny ruch wpływ miał też poprzedni, świąteczny weekend, gdy część firm nie realizowała zleceń i teraz to nadrabia.

Odpraw w ciągu ostatniej doby było na obu podlaskich przejściach z Białorusią tyle, co zwykle. Według informacji podanych przez KAS w Bobrownikach odprawiono 561 ciężarówek wyjeżdżających z kraju, w Kuźnicy – 631.

Zobacz także: Przy budowie drogi ekspresowej S3 odkryto tajemniczą sztolnię [WIDEO] 

źródło:

Zobacz więcej