RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wyborcza” oburzona obchodami 10 kwietnia. „Zaborcy i okupanci”

Politycy PiS składają kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej (fot. PAP/Leszek Szymański)
Politycy PiS składają kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej (fot. PAP/Leszek Szymański)

Katastrofa smoleńska była jedną z największych tragedii w historii Polski. W ostatni weekend odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. „Ten najważniejszy plac w Polsce zawłaszczali zaborcy i okupanci. Teraz robi to PiS” – krytykuje „Gazeta Wyborcza”, a jeden z autorów oburza się, że centralne wydarzenia organizowano w takim miejscu jak plac Piłsudskiego.

Barbara Nowacka – Ślepy Anioł Zemsty chce rozliczyć tragedię smoleńską

Duch bolszewizmu w Polsce kwitnie. Godną jego kontynuatorką jest dziś Barbara Nowacka, która zapowiada, że rozliczy za Smoleńsk wszystkich tych...

zobacz więcej

Lewicowy dziennik ocenił, że „w sobotę 10 kwietnia w centrum Warszawy rozegrały się sceny jak z filmu o dyktaturze wojskowej z lat 70.-80. XX w. w jednym z krajów Ameryki Łacińskiej albo w PRL-u po wprowadzeniu stanu wojennego”.

Czy na ulicach stolicy ginęli ludzie, porywano osoby sprzeciwiające się władzy i skazywano je na podstawie spreparowanych dowodów? Nie.

Zobacz także:  To przemówienie prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić w Katyniu

Składano wieńce i upamiętniano katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku, w której życie straciło wiele najważniejszych osób w państwie: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Soboń o działaniach rządu Tuska ws. katastrofy smoleńskiej

– Podkomisja, która została powołana do tego, żeby wyjaśnić tę kwestię, przeprowadza w tym zakresie odpowiednie badania. Wiemy dzisiaj, jak trudne...

zobacz więcej

Jak wydarzenia z tego weekendu opisuje jednak „Gazeta Wyborcza”?

„Kilometry płotów, tysiące policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariusze na koniach i snajperzy na dachach, setki policyjnych radiowozów i furgonetek z okratowanymi oknami… Do pełnego obrazu zabrakło tylko czołgów” – czytamy.

Jak oceniono, aby organizować uroczystości w centrum Warszawy, rząd posunął się także do przejęcia placu Piłsudskiego.

Zobacz także:  Konsekwecje i sankcje za Smoleńsk? Krasnodębski o możliwych decyzjach Polski i sojuszników

„Zawłaszczanie tego najważniejszego placu w Polsce ma długą historię. Robili to zaborcy, robili okupanci. W 2017 r. w tę tradycję wpisał się rząd PiS. Odebrał wtedy miastu zarządzanie placem i nadał tej przestrzeni status tzw. terenu zamkniętego, jaki mają obiekty wojskowe, takie jak lotniska i bazy marynarki wojennej. W sobotę 10 kwietnia władza pokazała w praktyce, na czym to polega” – stwierdzono.

„»Wyborcza« została zawłaszczona przez Michnika, żeby okłamywać Polaków tak bezczelnie, że przy nim Urban i Palikot to Szczurek i Babcia Kasia” – skomentował Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL i członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej