RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik rządu: Program szczepień się rozkręca

Piotr Müller zabrał głos ws. programu szczepień (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)
Piotr Müller zabrał głos ws. programu szczepień (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)

W minionym tygodniu wykonano milion szczepień, dziennie wykonywanych jest ich ponad 200 tys., to pokazuje, że program szczepień przeciw COVID-19 rozpędza się – zapewniał rzecznik rządu Piotr Müller.

Sputnik V w Polsce? Jest stanowisko ws. rosyjskiej szczepionki

Mamy na razie za mało danych, żeby wprowadzać rosyjską szczepionkę Sputnik V do obrotu, więc Polska nie wprowadzi obecnie tej szczepionki –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– To oczywiście dotyczy pierwszej i drugiej dawki, ale pokazuje, że program się rozpędza. W tym tygodniu w szczególności to będzie widać, bo już dzisiaj rozpoczął się proces rejestracji kolejnych roczników – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu.

Zgodnie z harmonogramem szczepień od poniedziałku 12 kwietnia codziennie przez następne 12 dni uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od 1962. Taką zasadę przyjęto do 24 kwietnia. Tego dnia przyjdzie kolej rocznika 1973.

Osoby, które nie zapiszą się w wyznaczonym dniu, mogą to zrobić też później. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu do 25 kwietnia nie nastąpi jednak pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku bądź latach.

Dodatkowe punkty szczepień


– W tej chwili czekamy, aż te osoby się zarejestrują. Jestem przekonany, że wszystkie szczepionki, które będą docierały na bieżąco do Polski, będą wykorzystywane dzięki sieci punktów szczepiennych, które powstały w ostatnim czasie i które będą teraz rozbudowywane – powiedział Müller. Zaznaczając, że rząd zdecydował się na program szczepień powszechnych, rocznikami, zwrócił uwagę, że osoby, które są najbardziej narażone, czyli osoby z chorobami współistniejącymi i powyżej 60. roku życia, „jeśli tylko się zgłoszą do końca kwietnia zostaną zaszczepione”.

Nauka zdalna i stacjonarna. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie

Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, przedłużające ograniczenie funkcjonowania placówek szkół i...

zobacz więcej

– Osoby młodsze będą mogły się szczepić lada moment – dodał rzecznik rządu.

Został też zapytany o zarzuty opozycji, że program szczepień jest źle realizowany.

– Fakt jest taki, że program szczepień już w tej chwili doprowadził do tego, że liczba osób, które są odporne na koronawirusa, wzrosła bardzo wysoko – powiedział.

Czytaj także: „Jesteśmy po szczycie fali epidemii”. Co z liczbą zakażeń?

Odpowiadając na pytanie o ewentualną czwartą falę pandemii na jesieni i czy będziemy na nią przygotowani, Müller zapewnił, że wszystkie państwa, w tym Polska, wyciągają wnioski z dotychczasowych doświadczeń.

Powrót do szkół. Minister Czarnek mówi o kwietniu

Powrót do szkół. – Jest duża szansa, abyśmy w kwietniu wrócili do nauki stacjonarnej – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

zobacz więcej

– Różnica jest taka, że na szczęście mamy w tej chwili szczepionkę, która może być w szerokim zakresie stosowana. Jeżeli tylko zdecydujemy się na to, żeby się zaszczepić, to liczymy, że czwarta fala, jeżeli się pojawi, będzie dużo mniejsza – powiedział.

– Oczywiście musimy być gotowi na wszystkie warianty, bo nie chodzi tylko o tę chorobę, ale o różnego rodzaju choroby zakaźne w przyszłości; dlatego też będą szpitale tymczasowe, cały nowy system raportowania w sanepidzie i wiele innych działań – zaznaczył rzecznik rządu. Zapewnił, że rząd będzie się przygotowywał na „wariant trudniejszy”, ale jeśli nie pojawiłaby się żadna mutacja wirusa odporna na szczepionkę, to „dzięki tej szczepionce, którą mamy teraz, możemy liczyć, że ten najtrudniejszy czas jest za nami”.

Nie ma rozmów o Sputniku V


Müller powiedział, że w tej chwili nie są prowadzone żadne rozmowy w sprawie zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. – I nie spodziewam się, żeby były – dodał.

Czytaj także: Ile osób po zaszczepieniu miało dodatni wynik testu? Minister Zdrowia podał dane

 

źródło:
Zobacz więcej