RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Schizma w Kościele w Niemczech? Benedykt XVI zatroskany sytuacją

Papież senior Benedykt XVI (fot.  Franco Origlia/Getty Images)
Papież senior Benedykt XVI (fot. Franco Origlia/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Benedykt XVI jest zatroskany stanem Kościoła katolickiego w Niemczech, dostrzega „brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary”. Podkreślił to prywatny sekretarz papieża seniora abp Georg Gänswein w rozmowie z hiszpańskim pismem katolickim „Alfa y Omega” z 10 kwietnia.

Niemiecki kardynał: Schizma w naszym kraju już się rozpoczęła

Schizma w Niemczech „faktycznie się już rozpoczęła” – uważa niemiecki kardynał Walter Brandmüller . W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il...

zobacz więcej

„Wyraźnie widać, że sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech cechują dziś napięcia i zamieszanie. Benedykt XVI ma tego świadomość” – stwierdził abp Gänswein. Dodał, że w episkopacie Niemiec nie widać jednolitej postawy. By zapobiec poważnym konsekwencjom dla wiary i dla Kościoła w Niemczech, musi to zostać jak najszybciej wyjaśnione.

Pytany, czy w ocenie stosunków w Niemczech papież Franciszek może się oprzeć także na wiedzy Benedykta XVI, abp Gänswein odpowiedział, że ich spotkania „zawsze odbywają się w wielkiej dyskrecji”. Są ściśle tajne, a szczegóły rozmów są znane tylko im obu.

Abp Gänswein zapewnił, że nigdy nie pozwolił sobie na to, aby pytać o szczegóły rozmowy ani papieża Franciszka, ani Benedykta.

Niemiecki kardynał: Schizma już się rozpoczęła


Zdaniem niemieckiego kardynała Waltera Brandmüllera schizma w Niemczech „faktycznie się już rozpoczęła”. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messagero” były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych wyjaśnił, że „możemy mówić o schizmie, gdy trwa proces prowadzący do odłączania się od komunii hierarchicznej, od papieża”.

W ocenie Brandmüllera „to się właśnie dzieje na naszych oczach, wystarczy zobaczyć wypowiedzi i poglądy wielu niemieckich biskupów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej