RAPORT

Wojna na Ukrainie

Oficerowie BK KGP wyjaśnią okoliczności interwencji w Głogowie

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z interwencją, podczas której policjant użył pałki wobec kobiety biorącej udział w niedzielnym nielegalnym proteście w Głogowie.

Krótka pamięć redaktora TVN24 ws. szpitali tymczasowych. Z pomocą przyszedł internauta

– Nikt nie mówił, że szpitale tymczasowe są niepotrzebne, wszyscy mówili, że powinny działać pełną parą. Doskonale wiem, że jest tak jak mówię –...

zobacz więcej

W niedzielę w Głogowie odbył się nielegalny protest około 200 osób sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji.

Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać, jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją i przewraca na ziemię.

W niedzielę wieczorem policja poinformował na Twitterze, że Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP szczegółowo wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z tą interwencją. „Analizowane będą m.in. nagrania policyjne i dostępne w sieci” – podano.

Agresywna kobieta


Wcześniej rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz powiedział, że interwencja policjanta dotyczyła kobiety, która zachowywała się agresywnie. „Szarpała policjanta za mundur, nie reagowała na wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Została ostrzeżona o możliwości użycia środka przymusu bezpośredniego, ale nie reagowała; policjant użył wobec niej pałki służbowej; kobieta została zatrzymana” – powiedział policjant. Dodał, że środki przymusu bezpośredniego zostały użyte zgodnie z przepisami.

Podczas nielegalnego zgromadzenia policja wystawiła 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196.

Film, na którym widać interwencję policjanta wobec kobiety, wywołał reakcję m.in. polityków KO. „Czy ktoś zna okoliczności tego zajścia? Czy @WasikMaciej i reszta z @MSWiA_GOV_PL mogą się ustosunkować? Przecież to jest Białoruś” – napisał na Twitterze poseł KO Sławomir Nitras. Do zdarzenia odniósł się na Twitterze również poseł KO Michał Szczerba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej