RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oficerowie BK KGP wyjaśnią okoliczności interwencji w Głogowie

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z interwencją, podczas której policjant użył pałki wobec kobiety biorącej udział w niedzielnym nielegalnym proteście w Głogowie.

Krótka pamięć redaktora TVN24 ws. szpitali tymczasowych. Z pomocą przyszedł internauta

– Nikt nie mówił, że szpitale tymczasowe są niepotrzebne, wszyscy mówili, że powinny działać pełną parą. Doskonale wiem, że jest tak jak mówię –...

zobacz więcej

W niedzielę w Głogowie odbył się nielegalny protest około 200 osób sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji.

Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać, jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją i przewraca na ziemię.

W niedzielę wieczorem policja poinformował na Twitterze, że Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP szczegółowo wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z tą interwencją. „Analizowane będą m.in. nagrania policyjne i dostępne w sieci” – podano.

Agresywna kobieta


Wcześniej rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz powiedział, że interwencja policjanta dotyczyła kobiety, która zachowywała się agresywnie. „Szarpała policjanta za mundur, nie reagowała na wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Została ostrzeżona o możliwości użycia środka przymusu bezpośredniego, ale nie reagowała; policjant użył wobec niej pałki służbowej; kobieta została zatrzymana” – powiedział policjant. Dodał, że środki przymusu bezpośredniego zostały użyte zgodnie z przepisami.

Podczas nielegalnego zgromadzenia policja wystawiła 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196.

Film, na którym widać interwencję policjanta wobec kobiety, wywołał reakcję m.in. polityków KO. „Czy ktoś zna okoliczności tego zajścia? Czy @WasikMaciej i reszta z @MSWiA_GOV_PL mogą się ustosunkować? Przecież to jest Białoruś” – napisał na Twitterze poseł KO Sławomir Nitras. Do zdarzenia odniósł się na Twitterze również poseł KO Michał Szczerba.

źródło:

Zobacz więcej