RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Haiti: Siedmioro duchownych porwanych. Porywacze żadają miliona dolarów okupu

Według policji za porwaniem stoi znany gang (fot. Adam DelGiudice/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Według policji za porwaniem stoi znany gang (fot. Adam DelGiudice/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Siedmioro osób duchownych katolickich, w tym dwoje Francuzów – zakonnicę oraz księdza – porwano w niedzielę na Haiti. Porywacze żądają miliona dolarów okupu.

„Głęboko żałujemy”. Londyńska policja o przerwaniu uroczystości w polskim kościele

W Wielki Piątek brytyjscy mundurowi przerwali Liturgii Męki Pańskiej w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham, w południowym Londynie. W...

zobacz więcej

Grupa osób duchownych, w skład której wchodziła francuska zakonnica i francuski ksiądz, została porwana rano w Croix-des-Bouquets, niedaleko stolicy Haiti Port-au-Prince – poinformował rzecznik Konferencji Biskupów Haiti ojciec Loudger Mazile.

Policja podejrzewa, że za porwaniem stoi działający w okolicy uzbrojony gang, zwany „400 Mawozo”. Ambasada Francji, z którą skontaktowała się agencja AFP, nie wydała jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

W ostatnich miesiącach w Port-au-Prince i na prowincji wzrosła liczba porwań dla okupu, co świadczy o rosnącej liczbie uzbrojonych gangów na terytorium Haiti.

Kościół solidaryzuje się z ofiarami


„Nadszedł czas, aby te nieludzkie czyny ustały” – stwierdził biskup Pierre-Andre Dumas, biskup Miragoane, cytowany przez AFP. „Kościół modli się i solidaryzuje ze wszystkimi ofiarami tego nikczemnego czynu” – dodał.

W marcu haitańskie władze ogłosiły wprowadzenie na miesiąc stanu wyjątkowego w niektórych dzielnicach stolicy i regionu w celu „przywrócenia autorytetu państwa” na obszarach kontrolowanych przez gangi.

Gangi porywają ludzi dla okupu, kradnąc i grabiąc własność publiczną i prywatną oraz otwarcie stawiając czoła siłom bezpieczeństwa – podkreślają władze.

źródło:

Zobacz więcej