RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczerba z „proepidemikami”. Nagonka na policjanta za interwencję wobec agresywnej kobiety

Michał Szczerba zapowiedział, że „ustali nazwisko” policjanta (fot. PAP/Mateusz Marek)
Michał Szczerba zapowiedział, że „ustali nazwisko” policjanta (fot. PAP/Mateusz Marek)

„Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty” – tak poseł KO Michał Szczerba skomentował nagranie, na którym widać tylko fragment interwencji policjanta wobec agresywnej uczestniczki demonstracji przeciwników zwalczania pandemii. Do zajścia doszło w Głogowie. Jak informuje dolnośląska policja, funkcjonariusz użył środka przymusu bezpośredniego, gdy kobieta, która go szarpała, nie reagowała na ostrzeżenia.

Michał Szczerba umieścił w swoim wpisie film, na którym nie widać, co się działo, zanim policjant musiał użyć pałki służbowej. Zagroził ujawnieniem danych funkcjonariusza, na co internauci przypomnieli, że to nie pierwsze – pochopne, jak się okazało – oskarżenie interweniującego funkcjonariusza przez opozycję.

Jak wyjaśnił w rozmowie z portalem tvp.info oficer prasowy dolnośląskiej policji mł. asp. Przemysław Ratajczyk, na opublikowanym w sieci filmie widać „jedynie fragment interwencji” wobec jednej z zatrzymanych osób.

„Marsz o wolność” kamieniem w głowę i kopniakiem. Dwoje policjantów w szpitalu [WIDEO]

Uczestnicy „Marszu o wolność”, którzy demonstrowali przeciw szczepieniom i środkom ostrożności stosowanym w związku z pandemią, sami nie...

zobacz więcej

Poseł Szczerba zagroził ujawnieniem danych interweniującego funkcjonariusza, na co internauci zareagowali pytaniem, czy chce doprowadzić do linczu na policjancie i jego rodzinie.

  – Był to nielegalny protest wyrażający sprzeciw wobec obostrzeniom związanym z pandemią. Zatrzymano ogółem sześć osób, z czego trzy w związku z posiadaniem środków zabronionych, zaś trzy kolejne w związku ze znieważeniem policjanta, w tym jedną również w związku z naruszeniem nietykalności osobistej policjanta. Działania te były podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa – tłumaczył Ratajczyk.

Z informacji przekazanych przez KWP we Wrocławiu wynika, że kobieta, wobec której podjęto interwencję, szarpała policjanta. Uprzedzona o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego nie zmieniła swojego zachowania. Pałka służbowa została użyta zgodnie z przepisami ustawy.

Lekarz: to bandyci, którzy nam zagrażają


Demonstracje tzw. antycovidowców organizowane są od kilku miesięcy. Jesienią lekarze oceniali w TVP Info, że choć niektórzy uczestnicy to „ludzie zagubieni”, którzy „poszukują własnej drogi”, to część jest „bandytami, ludźmi, którzy nam zagrażają i nam źle życzą”. – To nie są antycovidowcy. Oni są proepidemikami – wyjaśniał lekarz Konrad Firlej z Lublina. – Pandemia jest wojną, wojną o życie. Ten nieodpowiedzialny, który dzisiaj protestuje, jutro zakazi wielu innych. Nie możemy sobie na to pozwolić – wtórował mu były minister zdrowia w rządzie PO-PSL prof. Marian Zembala.

Przeczytaj także: „Bandyci, medyczni troglodyci” – lekarze komentują demonstrację „proepidemików”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej