RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sputnik V w Polsce? Jest stanowisko ws. rosyjskiej szczepionki

Cessak podkreślił, że trzeba zaczekać na decyzję EMA ws. szczepionki Sputnik V (fot. Shutterstock)
Cessak podkreślił, że trzeba zaczekać na decyzję EMA ws. szczepionki Sputnik V (fot. Shutterstock)

Mamy na razie za mało danych, żeby wprowadzać rosyjską szczepionkę Sputnik V do obrotu, więc Polska nie wprowadzi obecnie tej szczepionki – powiedział w niedzielę Grzegorz Cessak, szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. – Sputnik złożył pierwsze wyniki badań do Europejskiej Agencji Leków (EMA), czyli ta interakcja pomiędzy firmą rosyjską a Europejską Agencją Leków się rozpoczęła, ale jest jeszcze przed formalną procedurą dopuszczenia do obrotu – zwrócił uwagę.

Rosja żąda od Słowacji zwrotu szczepionek Sputnik V

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który jest odpowiedzialny za sprzedaż szczepionki Sputnik V, uznał, że słowacki Instytut Leków...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Cessak był pytany w niedzielę w TVN24 o to, czy Europa powinna rozmawiać z Rosją o szczepionce Sputnik V, w kontekście sytuacji na Słowacji.

Słowacki Państwowy Instytut Leków (SzUKL) testował otrzymane szczepionki i stwierdził, że różnią się od opisanych w lutym w piśmie naukowym „The Lancet”. Jednym z zarzutów, jaki zajmujący się eksportem Sputnika V rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) postawił stronie słowackiej, jest przeprowadzenie badań w laboratorium niemającym unijnej certyfikacji. Słowacy badali rosyjską szczepionkę w Centrum Biomedycyny Akademii Nauk.

– Sputnik złożył pierwsze wyniki badań do Europejskiej Agencji Leków (EMA), czyli ta interakcja pomiędzy firmą rosyjską a Europejską Agencją Leków się rozpoczęła, ale jest jeszcze przed formalną procedurą dopuszczenia do obrotu – zauważył Cessak.

Cessak o szczepionce Sputnik V: Za mało danych


Podkreślił, że najpierw odbywa się rolling review, czyli przeglądanie wyników badań. – Tam jest jeszcze dużo kwestii do wyjaśnienia. Firma sama nie złożyła pełnych wyników badań dotyczących jakości leku, co jest podstawą bezpieczeństwa leku – powiedział. Dodał, że trzeba zaczekać na decyzję EMA.

Mamy na razie za mało danych, by wprowadzać tę szczepionkę do obrotu, dlatego Polska nie wprowadzi takiej szczepionki w tak zwanym trybie Emergency Use Authorization – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej