RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak na irański ośrodek nuklearny. Izraelskie radio: Stał za tym nasz wywiad

Izraelskie władze dotychczas nie skomentowały incydentu w Iranie (fot. Majid Saeedi/Getty Images)
Izraelskie władze dotychczas nie skomentowały incydentu w Iranie (fot. Majid Saeedi/Getty Images)

Radio publiczne Izraela podało w niedzielę, powołując się na źródła w służbach specjalnych, że izraelski wywiad Mosad przeprowadził cyberatak na irański ośrodek nuklearny Natanz, co spowodowało tam awarię. Izraelskie władze dotychczas nie skomentowały incydentu w Iranie.

Iran uruchomił zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu

Prezydent Iranu Hassan Rouhani nadzorował w sobotę uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz. Oświadczył, że...

zobacz więcej

Wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oświadczył, że awaria z dostawą energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanz, została spowodowana przez „akt terroryzmu jądrowego”.

– Iran zastrzega sobie prawo do odwetu na sprawcach – oświadczył Salehi, przypominając społeczności międzynarodowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) „o potrzebie zwalczania takich przejawów terroryzmu jądrowego”.

Wcześniej rzecznik irańskiej Organizacji Behruz Kamalwandi poinformował, że przyczyną incydentu był problem z siecią dystrybucji energii elektrycznej w Natanz - podały irańskie media. Dodał, że incydent nie spowodował ofiar ani skażenia.

Awaria w irańskim ośrodku nuklearnym


Do awarii doszło nazajutrz po uruchomieniu w tym ośrodku nowych zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu. Obiekt ten, położony na pustyni w prowincji Isfahan w środkowym Iranie, jest centralnym punktem irańskiego programu wzbogacania uranu i jest monitorowany przez inspektorów MAEA.

Spytany o incydent przez agencję Reutera rzecznik MAEA odpowiedział w mailu: „Jesteśmy świadomi doniesień medialnych. Na tym etapie nie komentujemy”.

Izraelskie Radio Kan, powołując się na źródła wywiadowcze, podało, że zniszczenia w ośrodku w Natanz są znacznie większe niż podawano w Iranie.

Czytaj także: To była największa bomba wodorowa w historii. Fala uderzeniowa trzykrotnie okrążyła Ziemię

źródło:

Zobacz więcej