RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ogromna pustka w życiu”. Elżbieta II o śmierci swojego męża

Książę Filip i królowa Elżbieta II (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Książę Filip i królowa Elżbieta II (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Brytyjska królowa Elżbieta II opisała śmierć swojego męża, księcia Filipa, jako coś, co pozostawia „ogromną pustkę w jej życiu” – poinformował w niedzielę ich średni syn, książę Andrzej. Mąż brytyjskiej królowej zmarł w piątek rano w wieku 99 lat.

Plemię otaczało Filipa boskim kultem. Ekspert: Teraz mogą odprawić rytuał [WIDEO]

Mieszkańcy wioski Yaohnanen na wyspie Tanna w archipelagu Vanuatu uważali księcia Flipa za ucieleśnienie bóstwa, które kiedyś powróci, aby...

zobacz więcej

„Królowa, jak wiadomo, jest niezwykle stoicką osobą. Rozmyśla nad tym. Opisała to jako pozostawienie ogromnej pustki w jej życiu, ale my, rodzina, ci, którzy są blisko, zbieramy się, aby ją wesprzeć” – powiedział książę Andrzej po mszy w Królewskiej Kaplicy Wszystkich Świętych na terenie Wielkiego Parku Windsorskiego, nieopodal zamku. Dodał, że królowa prawdopodobnie odczuwa tę stratę bardziej niż wszyscy inni.

Andrzej, oddając hołd swojemu ojcu, powiedział, iż jego śmierć oznacza, że „straciliśmy niemalże dziadka narodu”. Podkreślił, że i on, i cała rodzina jest głęboko wdzięczna za wszystkie wyrazy wsparcia, a także hołdy składane księciu Filipowi.

W niedzielę w Canterbury nabożeństwo w intencji zmarłego w piątek księcia Filipa odprawił zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby, który jak się oczekuje, będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym. – Dla rodziny królewskiej, tak jak dla każdej innej, żadne słowa nie są w stanie dotrzeć do głębi smutku, który wiąże się z żałobą – mówił abp Welby.

Śmierć księcia Filipa


Książę Filip zmarł w piątek rano na zamku w Windsorze w wieku 99 lat. Małżonkiem królowej był przez ponad 73 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 17 kwietnia.

Zostanie przeprowadzony zgodnie z restrykcjami przeciwepidemicznymi, czyli będzie mogło w nim wziąć udział jedynie 30 osób. Do następnego dnia po pogrzebie w Wielkiej Brytanii będzie trwała żałoba narodowa.

Czytaj także: Meghan Markle nie przyjedzie na pogrzeb księcia Filipa

źródło:

Zobacz więcej