RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Egipt nie chce wypuścić Ever Given. Problem z załogą

Na statku znajduje się 25 osób (fot. PAP/EPA/SUEZ CANAL AUTHORITY / HANDOUT HANDOUT)
Na statku znajduje się 25 osób (fot. PAP/EPA/SUEZ CANAL AUTHORITY / HANDOUT HANDOUT)

Władze Egiptu poinformowały w tym tygodniu, że nie wypuszczą kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania. Sytuacją są zaniepokojone związki marynarzy, ponieważ na pokładzie statku wciąż znajduje się 25 hinduskich członków załogi, którzy mogą być przetrzymywani do czasu rozwiązania sporu. Tymczasem właściciel kontenerowca twierdzi, że nie dostał nawet oficjalnych roszczeń od władz Egiptu.

Egipt: Nie wypuścimy Ever Given, zanim właściciel nie zapłaci

Władze Egiptu poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski,...

zobacz więcej

Osama Rabie, szef Zarządu Kanału Sueskiego zapowiedział na antenie egpiskiej telewizji państwowej, że „statek pozostanie tutaj do zakończenia śledztwa i wypłaty odszkodowania”. – Mamy nadzieję na szybkie porozumienie. W chwili, gdy zgodzą się na odszkodowanie, statek będzie mógł ruszyć – podkreślił Rabie. Nie określił, jakiej kwoty w ramach odszkodowania domagają się egipskie władze.

W ubiegłym tygodniu stwierdził jednak, że Egipt może się domagać około jednego miliarda dolarów jako pokrycia kosztu operacji uwolnienia statku, utraty opłat tranzytowych – ważnego źródła obcej waluty dla kraju oraz innych kosztów związanych z zablokowaniem Kanału.

Odpowiedź właściciela Ever Given


Rzecznik właściciela statku, japońskiej firmy Shoei Kisen Kaisha Limited, powiedział, że armator nie otrzymał dotąd żadnych roszczeń ani pozwów sądowych dotyczących odszkodowania za blokadę Kanału Sueskiego.

Firma zwróciła się również do Sądu Najwyższego w Londynie z wnioskiem o ograniczenie odpowiedzialności za blokadę. Jako pozwanego wymieniono Evergreen Marine, tajwańską firmę transportową, czarterującą statek od japońskiego armatora.

Na Ever Given wciąż znajduje się załoga


Na kontenerowcu wciąż znajduje się 25 hinduskich członków załogi. – Perspektywa ich utknięcia budzi poważne zaniepokojenie – powiedział Stephen Cotton, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu. Dodał, że załoga „wydaje się być dobrze traktowana”.

Ever Given znajduje się obecnie na Wielkim Jeziorze Gorzkim, położonym pomiędzy północą i południową częścią Kanału Sueskiego. Związki marynarzy obawiają się, że w przypadku sporu pomiędzy właścicielem kontenerowca a władzami Egiptu, załoga może pozostać w tym miejscu jeszcze przez długi czas.

Kanał Sueski – ważny szlak handlowy


Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, dla Egiptu szlak jest ważnym źródłem dochodów, z powodu jego zamknięcia kraj tracił 15 mln dolarów dziennie.

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie na Kanale Sueskim 23 marca. Po niecałym tygodniu, 29 marca, na jego pokład weszli śledczy, aby zbadać przyczynę wypadku i ocenić, czy jednostka nie ma żadnych uszkodzeń. Łącznie na kanale zablokowane zostały 422 statki, w tym kontenerowce.

Według wstępnych ustaleń Ever Given utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana podczas burzy piaskowej i silnego wiatru

Czytaj także: Dwa polskie statki utknęły w Kanale Sueskim na 8 lat

źródło:
Zobacz więcej