RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego o katastrofę smoleńską jest podłością” [WIDEO]

Oskarżanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej o jej spowodowanie – powiem to wprost – jest podłością – powiedział w programie „Woronicza 17” w TVP Info szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

Miller podzielił ofiary katastrofy smoleńskiej. Internauci oburzeni

„Ludzie w tym samolocie (do Smoleńska – red.) dzielili się na tych, którzy mogli wszystko i którzy nie mogli niczego. Iza, Jola, Jerzy nie mogli...

zobacz więcej

W sobotę minęło 11 lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja w 2010 roku leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Nagranie z poufnej narady


W czwartek TVP1 w programie „Magazyn śledczy Anity Gargas” wyemitowało kolejne fragmenty nagrania z poufnej narady, do której miało dojść 23 kwietnia 2010 r. Uczestniczyli w niej m.in. ówczesny premier Donald Tusk. Rozmowa dotyczyła m.in. przepisów, na podstawie których była badana katastrofa smoleńska.

Ówczesny premier Donald Tusk wypowiada się na nagraniach o ewentualnych przyczynach katastrofy. „Prawdziwe źródło niepokoju w Polsce to jest, czy to zrobili Rosjanie. To są te najgroźniejsze spekulacje” – powiedział Tusk. „Im więcej zagadek, tajemnic czy spraw ukrytych, tym więcej pożywek dla najbardziej idiotycznych, a jakże groźnych spekulacji dotyczących na przykład zamachu ze strony rosyjskiej” – dodał ówczesny premier. W piątek w TVN24 Tusk powiedział, że po incydencie gruzińskim (w 2008 r.) prezydent Lech Kaczyński zapowiadał w rozmowie z nim w cztery oczy, że odtąd sam będzie podejmował decyzje, gdy będzie latał samolotem rządowym, bo jest głównodowodzącym.

Szrot zwracał uwagę w niedzielę w TVP Info na wypowiedź Tuska, który „nie wprost, asekuracyjnie, ale jednak wyraźnie oskarżył świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego o spowodowanie katastrofy smoleńskiej” .

– To zostało – moim zdaniem – potraktowane jako sygnał. I osoby typu Romana Giertycha czy Leszka Millera dalej tę linie kontynuowały w ostatnich dniach – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przedłużone

Do 31 grudnia bieżącego roku prokuratura przedłużyła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej – wynika z informacji przekazanych przez Prokuraturę...

zobacz więcej

Śledztwo oddane stronie rosyjskiej


– Ja tylko chciałem przypomnieć, że pan prezydent (Andrzej Duda) rozpoczął swoją misję w 2015 roku rozumiejąc ją jako kontynuację tego, czego nie zakończył Lech Kaczyński i cały czas tę misję kontynuuje – dodał Szrot.

Jak podkreślił Szrot, „oskarżanie Lecha Kaczyńskiego i innych osób, które zginęły w tej katastrofie o jej spowodowanie – powiem to wprost – jest podłością”.

Nawiązując do trybu wyboru podstawy prawnej śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej szef gabinetu prezydenta ocenił, że „był to gigantyczny błąd strony polskiej”. – Było to wyraźne od początku. Oczywiście, że był to lot wojskowy – podkreślił Szrot.

Według niego „jest wiele dowodów wskazujących na to, że ten tryb został wybrany z premedytacją”. – Że miało to doprowadzić do założonych celów. Faktycznie doprowadziło to, do oddania śledztwa stronie rosyjskiej – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: 
Katastrofa smoleńska. Jak Tusk wspierał raport Anodiny

źródło:
Zobacz więcej