RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Jędraszewski: Mamy nadzieję pełnego miłosierdzia mimo naszej słabości

Historia Bożego Miłosierdzia właśnie stąd, z Łagiewnik rozprzestrzenia się na cały świat – mówił abp Marek Jędraszewski podczas niedzielnej mszy św. z okazji święta Miłosierdzia Bożego. Hasłem tegorocznego święta są słowa „Miłosierdzie źródłem nadziei”.

Niedziela Miłosierdzia Bożego. Transmisje nabożeństw z Łagiewnik i Jasnej Góry

Dziś w kościele obchodzona jest niedziela Miłosierdzia Bożego. Ustanowienie tego święta polecił Jezus w objawieniu s. Faustynie Kowalskiej. Zostało...

zobacz więcej

Metropolita krakowski wygłosił homilię w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, gdzie każdego roku na święto Miłosierdzia Bożego przybywało ok. 100 tys. osób. W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej uroczystość odbywa się zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi - w bazylice modliło się niewiele osób, wierni przybyli także na błonia przed świątynią. Łączyli się również z Łagiewnikami za pośrednictwem telewizji, internetu i radia.

W homilii Jędraszewski mówił, że pierwszymi świadkami Bożego Miłosierdzia stali się apostołowie po zmartwychwstaniu Chrystusa, który jest pełen miłosierdzia. – Moc Chrystusa sprawiała, że nie straszne dla nich były trybunały, sądy i cierpienia. Taka była siła ich wiary w zmartwychwstałego Pana – zaznaczył.

Jak dodał arcybiskup, dla człowieka wierzącego przekonanie o istnieniu zbawienia i dostąpieniu miłosierdzia sprawia, że „zmienia się nasza teraźniejszość, przenikana Bożym Miłosierdziem, styka się z tym, co doświadczymy w chwili sądu – mamy nadzieję pełnego miłosierdzia mimo naszej słabości i upadków”.

– Właśnie dlatego, że taką wiarą żyjemy nietrudno rozumieć, że dla tej przyszłości warto zrezygnować z tego co mamy teraz – podkreślił metropolita krakowski. – Do Chrystusa zmartwychwstałego, zwycięzcy grzechu, śmierci i szatana należeć będą ci, którzy złączyli z nim do końca swój los, niezależnie od przeciwieństw, niezależnie od cierpień i trudnych prób jakimi są poddawani – wskazał Jędraszewski.

Abp Jędraszewski: Święta to okazja, by przemyśleć wartość życia [WIDEO]

– Nie może być tak, że przeżywając tę pandemią, mamy tylko nostalgicznie wspominać miniony rok, jak było nam nam w miarę dobrze. Ten okres ma być...

zobacz więcej

Jak dodał, niewątpliwie takim człowiekiem „przynoszącym nadzieję i dźwigającym ludzi z ciemności i beznadziei” była św. Faustyna. W tym roku przypada 90. rocznica objawień, jakich doświadczyła ona w Płocku i jakie były związane z obrazem Jezusa Miłosiernego – zauważył.

Abp Jędraszewski przypominając starania Episkopatu Polski o ustanowienie święta Bożego Miłosierdzia zaznaczył, że „historia Bożego Miłosierdzia właśnie stąd z Łagiewnik rozprzestrzenia się na cały świat”.

Wymownym tego wyrazem – wskazał metropolita krakowski – było poświęcenie podczas niedzielnej mszy dwóch Dzwonów Nadziei dla wysp Samoa i Tonga, ufundowanych przez czcicieli Bożego Miłosierdzia z Australii.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.

źródło:
Zobacz więcej