RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbiorowa mogiła pod cmentarną ścieżką. IPN poinformował o odkryciu

Poszukiwania prowadzono na cmentarzu komunalnym w Strzelcach Opolskich (fot. Marcin Żukowski/IPN Opole)
Poszukiwania prowadzono na cmentarzu komunalnym w Strzelcach Opolskich (fot. Marcin Żukowski/IPN Opole)

Na cmentarzu parafialnym w Strzelcach Opolskich zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył szczątki ludzkie pochowane bez trumien, w zbiorowym grobie. O odkryciu zespół poinformował na swoim profilu na Twitterze.

Zbiorowy grób w lesie pod Warszawą. Odnaleziono szczątki ponad 20 osób

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci, w zbiorowym leśnym grobie na...

zobacz więcej

Zbiorowa mogiła znajdowała się pod cmentarną ścieżką. Miejsce i sposób pochowania, a także szacowany wiek zmarłych pozwalają stwierdzić, że szczątki należą do więźniów strzeleckich zakładów karnych, zmarłych w latach 1949-51.

Obóz pracy dla więźniów politycznych


Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w dniach 22-26 marca prowadził pierwszy etap poszukiwań szczątków trzech więźniów politycznych, którzy odbywali kary pozbawienia wolności w Strzelcach Opolskich. Byli to: członek młodzieżowej organizacji niepodległościowej z terenu obecnego województwa lubuskiego, członek niepodległościowej organizacji zbrojnej z pogranicza ziemi łódzkiej i Wielkopolski oraz współpracownik oddziału kpt. Władysława Łukasiuka „Młota” z terenów Polski północno-wschodniej.

Prace były prowadzone na podstawie informacji zebranych w wyniku kwerend zbiorów archiwalnych IPN, dokumentacji administracji cmentarza oraz przekazów ustnych. To w ich wyniku na cmentarzu parafialnym odkryty został zbiorowy grób. Po II wojnie światowej w Strzelcach Opolskich funkcjonowało Centralne Więzienie Karne (obecnie Zakład Karny nr 1); podporządkowane było mu Więzienie Karno-Śledcze i Izolacyjne (obecnie Zakład Karny nr 2). W południowej części miasta istniały dwa podośrodki pracy więźniów: Mokre Łany dla kobiet i Suche Łany dla mężczyzn.

W północnej części miasta funkcjonował obóz pracy, tzw. Ośrodek Pracy Więźniów, gdzie skazani – głównie „polityczni” – pracowali w kamieniołomie, przy wypalaniu wapna. Praca fizyczna w bardzo trudnych warunkach skutkowała wyniszczeniem organizmów pracujących tam więźniów i licznymi chorobami, które często prowadziły do śmierci.

CZYTAJ TAKŻE: 
Dół śmierci na Białołęce. „Tych ludzi zabijano w tej jamie grobowej”

źródło:
Zobacz więcej