RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedziela Miłosierdzia Bożego. Transmisje nabożeństw z Łagiewnik i Jasnej Góry

Dziś w kościele obchodzona jest niedziela Miłosierdzia Bożego. Ustanowienie tego święta polecił Jezus w objawieniu s. Faustynie Kowalskiej. Zostało ono ogłoszone dla całego Kościoła powszechnego w dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. Otwiera ono Tydzień Miłosierdzia przeżywany w tym roku pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”. Poniżej transmisje online z liturgii w Łagiewnikach i na Jasnej Górze.

Pogrzeb króla polskiej muzyki Krzysztofa Krawczyka [TRANSMISJA]

W archikatedrze w Łodzi zakończyła się msza święta pogrzebowa Krzysztofa Krawczyka. Pogrzeb miał charakter państwowy. Teraz ciało artysty zostanie...

zobacz więcej

Niedziela miłosierdzia. Transmisja mszy świętej z Łagiewnik


Głównym uroczystościom w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach o 10.00 przewodniczył metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. Transmisję z uroczystości w Łagiewnikach można obejrzeć poniżej.

Paryż i Wilno. Msze św. w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie tylko w Polsce

Poza granicami kraju również trwają obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. w sobotę odprawiono msze św. w kościołach w Paryżu i Wilnie. W...

zobacz więcej

„Przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się bardziej zdolni do dawania siebie, do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują” – napisał przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka w Słowie na Niedzielę Miłosierdzia. Jak dodał – Tydzień Miłosierdzia to „czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc”.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy, która kończy oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, na święto Miłosierdzia Bożego wskazuje na związek między tajemnicą odkupienia a tajemnicą Miłosierdzia Bożego. Męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa są objawieniem miłości miłosiernej Boga, zaś chrzest, sakrament pokuty i pojednania oraz eucharystia są źródłami Miłosierdzia Bożego. Druga niedziela wielkanocna jest zatem punktem kulminacyjnym uwielbienia Boga w tajemnicy Miłosierdzia.

Ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego


Inspiracją dla jego ustanowienia były objawienia św. s. Faustyny Kowalskiej, w których Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia oraz sposób przygotowania i obchodzenia, jak też obietnice z nim związane.

Transmisja z Jasnej Góry


Córka zmarłej w Smoleńsku: Tam zginęło 96 rodzin a nie osób

W Smoleńsku zginęła cząstka każdego z nas, tam zginęło 96 rodzin a nie osób – powiedziała na cmentarzu w Kaliszu Izabela Musielak, córka tragicznie...

zobacz więcej

Po raz pierwszy s. Faustynie usłyszała o święcie Miłosierdzia Bożego w Płocku w roku 1931. Jezus powiedział jej wówczas: „Święto to wyszło z wnętrzności miłosierdzia mojego i jest zatwierdzone w głębokościach zmiłowań moich. Wszelka dusza wierząca i ufająca miłosierdziu mojemu – dostąpi go” – czytamy w „Dzienniczku” św. s. Faustyny.

„Pragnę – powiedział Jezus – aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. Kto w dniu tym przystąpi do „Źródła Życia”, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”.

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził święto Bożego Miłosierdzia dla wszystkich diecezji w kraju. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił to święto dla całego Kościoła powszechnego.

Jak uzyskać odpust zupełny?


Aby skorzystać z odpustu zupełnego w Niedzielę Miłosierdzia trzeba wypełnić cztery warunki: nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego: pokładać ufność w Bogu, pełnić uczynki miłosierdzia, być w stanie łaski uświęcającej i przystąpić do komunii świętej.

źródło:
Zobacz więcej