RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy pierwszy lot helikopterem na Marsie? NASA zmienia termin

Śmigłowiec Ingenuity (fot. PAP/EPA//NASA)
Śmigłowiec Ingenuity (fot. PAP/EPA//NASA)

NASA poinformowała o konieczności przesunięcia pierwszego lotu mini-helikoptera Ingenuity na Marsie o co najmniej kilka dni. Przyczyną jest prawdopodobna usterka techniczna, którą wykryto podczas testu wirników maszyny.

11 milionów Ziemian na Marsie. NASA razem z Perseverance wysłała coś jeszcze

Na powierzchnię Czerwonej Planety dotarł już najnowszy amerykański łazik. Na jego pokładzie znalazły się też nazwiska 11 mln osób, które wzięły...

zobacz więcej

Próba lotu helikopterem na Czerwonej Planecie ma zostać odłożona przynajmniej do 14 kwietnia. Będzie to pierwszy kierowany lot na innej planecie. „Zespół analizuje i przegląda dane telemetryczne, by zdiagnozować i zrozumieć usterkę” – przekazała NASA. Agencja zapewniła, że poza tym problemem technicznym maszyna jest w dobrym stanie.

Według pierwotnych planów mini-helikopter miał odbyć 30-sekundowy lot i zrobić zdjęcie marsjańskiemu łazikowi Perseverance, który jest jego bazą i platformą startową. W dalszej kolejności maszyna ma wykonać zdjęcia powierzchni Marsa.

W ciągu miesiąca helikopter ma wykonać kilka takich lotów. Wyzwanie jest duże, bo atmosfera Marsa jest dużo bardziej rozrzedzona niż ziemska, przez co wirniki maszyny muszą poruszać się ze zdecydowanie większą prędkością, by w ogóle móc oderwać się od powierzchni.

Ze względu na swój pionierski charakter lot mini-helikoptera Ingenuity często jest porównywany do wyczynu z 1903 roku, kiedy bracia Wright dokonali pierwszego w historii lotu samolotem z silnikiem spalinowym. Aby upamiętnić tamto wydarzenie, wewnątrz marsjańskiego helikoptera umieszczony został fragment poszycia z samolotu braci Wright.

źródło:
Zobacz więcej