RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ma Rainey's Black Bottom” z dwiema nagrodami BAFTA po pierwszym wieczorze

„Ma Rainey's Black Bottom” to historia Ma Rainey, czarnoskórej wokalistki bluesowej z lat 20. XX w. (fot. kadr z filmu)
„Ma Rainey's Black Bottom” to historia Ma Rainey, czarnoskórej wokalistki bluesowej z lat 20. XX w. (fot. kadr z filmu)

Film „Ma Rainey's Black Bottom” jako jedyny otrzymał dwie statuetki w pierwszym z dwóch wieczorów rozdania nagród brytyjskiej akademii filmowej – BAFTA. Tegoroczna ceremonia po raz pierwszy została rozdzielona na dwa dni.

Złote Globy rozdane. „Nomadland” najlepszym dramatem

W USA zakończyła się 78. ceremonia wręczenia Złotych Globów. Amerykański film w reżyserii Chloe Zhao „Nomadland” wygrał w kategorii Najlepszy...

zobacz więcej

W sobotę rozdano głównie nagrody w kategoriach technicznych, natomiast rozstrzygnięcia w najważniejszych kategoriach zapadną w niedzielny wieczór.

„Ma Rainey's Black Bottom” – historia Ma Rainey, czarnoskórej wokalistki bluesowej z lat 20. XX w. – został wyróżniony za najlepsze kostiumy oraz za najlepszą charakteryzację i fryzury. Film w reżyserii George'a C. Wolfe'a ma szansę na jeszcze jedną nagrodę, bo w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska nominowany jest Chadwick Boseman.

Pozostałe nagrodzone w sobotę filmy to: „Rocks” (najlepszy casting), „Mank” (scenografia), „Sound of Metal” (dźwięk), „Tenet” (efekty specjalne), „The Present” (brytyjski film krótkometrażowy) i „The Owl and the Pussycat” (brytyjska animacja krótkometrażowa). Ponadto nagrodę za wyjątkowy wkład w brytyjską kinematografię otrzymał Noel Clarke – aktor, scenarzysta i reżyser najbardziej znany z roli Mickeya Smitha z serialu science–fiction „Doktor Who”.

Polski operator z nominacją do Oscara za najlepsze zdjęcia

Dariusz Wolski otrzymał w poniedziałek nominację do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za „News of the World” Paula Greengrassa. Statuetkę za...

zobacz więcej

Najwięcej nominacji w tym roku – po siedem – otrzymały „Nomandland” oraz „Rocks”, przy czym pierwszy z nich może zdobyć już tylko sześć statuetek, bo jedna z kategorii, w której był nominowany, już została rozstrzygnięta, zaś „Rocks” oprócz jednej nagrody, którą już ma, nadal może wygrać w sześciu pozostałych kategoriach.

Oprócz rozdzielenia ceremonii na dwa dni, tegoroczna edycja nagród BAFTA różni się od poprzednich także znacznie większym zdywersyfikowaniem etnicznym. Po głosach krytyki w zeszłym roku, gdy wszyscy nominowani aktorzy byli biali, teraz aż 16 spośród 24 nominowanych w kategoriach aktorskich wywodzi się z mniejszości etnicznych.

Na ceremonię wpłynęła śmierć księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Z udziału w niedzielnym rozdaniu nagród wycofał się jego wnuk, książę William, który jest prezydentem Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Sobotnią część wręczenia nagród rozpoczęto od oddania hołdu zmarłemu księciu i przypomnienia faktu, że był on pierwszym prezydentem BAFTA po utworzeniu akademii w 1959 r.

źródło:

Zobacz więcej