RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran uruchomił zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu

Prezydent Iranu Hassan Rouhani (C) i szef irańskiej organizacji nuklearnej Ali Akbar Salehi (2-R) na wystawie osiągnięć nuklearnych w  Teheranie (fot.  PAP/EPA/IRAN PRESIDENT OFFICE)
Prezydent Iranu Hassan Rouhani (C) i szef irańskiej organizacji nuklearnej Ali Akbar Salehi (2-R) na wystawie osiągnięć nuklearnych w Teheranie (fot. PAP/EPA/IRAN PRESIDENT OFFICE)

Prezydent Iranu Hassan Rouhani nadzorował w sobotę uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz. Oświadczył, że wszystkie działania nuklearne Iranu są pokojowe i nie mają celów militarnych.

Wiedeńskie rozmowy ws. paktu nuklearnego. USA przedstawia Iranowi poważną propozycję

Podczas odbywających się w Wiedniu amerykańsko–irańskich rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku Stany Zjednoczone...

zobacz więcej

Prezydent Hassan Rouhani potwierdził w sobotę zaangażowanie Iranu w nierozprzestrzenianie broni jądrowej. Jednocześnie nadzorował uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz, przeprowadzone z okazji Narodowego Dnia Technologii Jądrowej.

Iran, przypomina Reuters, złamał wiele ograniczeń nałożonych przez porozumienie z 2015 r. W odpowiedzi na jego działalność atomową z porozumienia wycofał się w 2018 roku były prezydent Donald Trump.

Oba państwa zajęły twarde stanowiska podczas pośrednich rozmów w Wiedniu w tym tygodniu na temat tego, jak powrócić do porozumienia.

Uruchomienie transmitowane w tv


Transmisja na żywo w telewizji państwowej pokazała, jak Rouhani uruchamiał wtrysk gazu uranowego do 164 wirówek IR-6, 30 wirówek IR-5 oraz testy mechaniczne maszyn IR-9 o pojemności 50 wczesnych maszyn IR-1, co jest, jak pisze Reuters, prawdopodobnie nowym naruszeniem umowy nuklearnej. Podczas ceremonii telewizja państwowa poinformowała o 133 nowych zastosowaniach w krajowym przemyśle jądrowym w ubiegłym roku, głównie w dziedzinie medycyny, energetyki, rolnictwa i energetyki. – Jeszcze raz podkreślam, że wszystkie nasze działania nuklearne są pokojowe i nie mają celów militarnych – powiedział Rouhani w wywiadzie dla telewizji. – Nadal jesteśmy oddani naszej obietnicy związanej z NPT (traktatem o nierozprzestrzenianiu) i przekazanej światu, że nasz program nuklearny nie ma celów militarnych – dodał.

USA nałożyły sankcje na kolejnych irańskich wojskowych

Departament Stanu USA nałożył sankcje na dwóch członków irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Oskarża się ich o łamanie praw człowieka w trakcie...

zobacz więcej

Sankcje gospodarcze Trumpa


Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. W 2018 r. jednak ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

źródło:

Zobacz więcej