RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Johnson nie weźmie udziału w pogrzebie księcia Filipa

Uroczystości pogrzebowe księcia Filipa odbędą się w Windsorze (fot.  EPA/NEIL HALL)
Uroczystości pogrzebowe księcia Filipa odbędą się w Windsorze (fot. EPA/NEIL HALL)

Brytyjski premier Boris Johnson nie weźmie udziału w zaplanowanym na przyszłą sobotę, 17 kwietnia, pogrzebie księcia Filipa, a swoje miejsce odda komuś z rodziny królewskiej – poinformowało w sobotę wieczorem biuro szefa rządu.

Śmierć księcia Filipa. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia o godzinie piętnastej lokalnego czasu. Brytyjski dwór poinformował, że ze względu na...

zobacz więcej

Wcześniej w sobotę Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb męża królowej Elżbiety II będzie dostosowany do obowiązujących restrykcji przeciwepidemicznych.

„W efekcie przepisów koronawirusowych w pogrzebie Jego Wysokości Księcia Filipa , Księcia Edynburga, może wziąć udział tylko 30 osób. Premier przez cały czas chce postępować zgodnie z tym, co jest najlepsze dla królewskiego domu, dlatego, aby umożliwić (udział) jak największej liczbie członków rodziny, nie będzie uczestniczył w pogrzebie w sobotę” - przekazało biuro Johnsona.

Lista uczestników pogrzebu ma zostać ogłoszona w czwartek. Jak się oczekuje, znajdą się na niej wszystkie dzieci i wnuki księcia, w tym książę Harry, który od czasu rezygnacji z pełnienia obowiązków członka rodziny, mieszka w USA. Natomiast jego żona, księżna Meghan, w związku z tym, że jest w ciąży, nie przyleci na pogrzeb.

Ceremonia w kaplicy św. Jerzego


Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze w sobotę o godz. 15. Pałac Buckingham, wyrażając smutek związany z tym, że w obecnej sytuacji pogrzeb będzie niedostępny dla szerszego grona osób, zaapelował, by nie przyjeżdżać do Windsoru, lecz oglądać ceremonię w telewizji.

Książę Filip zmarł w piątek rano na zamku w Windsorze w wieku 99 lat. Małżonkiem królowej był przez ponad 73 lata.

źródło:

Zobacz więcej