RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Plemię otaczało Filipa boskim kultem. Ekspert: Teraz mogą odprawić rytuał [WIDEO]

Plemię otaczało księcia Filipa boskim kultem (fot. Shutterstock; Alastair Grant - WPA Pool/Getty Images)
Plemię otaczało księcia Filipa boskim kultem (fot. Shutterstock; Alastair Grant - WPA Pool/Getty Images)

Mieszkańcy wioski Yaohnanen na wyspie Tanna w archipelagu Vanuatu uważali księcia Flipa za ucieleśnienie bóstwa, które kiedyś powróci, aby „uzdrowić ziemię”. Według brytyjskiego antropologa Kirka Huffmana po śmierci męża królowej Elżbiety II plemię może odprawić specjalny rytuał.

Śmierć księcia Filipa. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia o godzinie piętnastej lokalnego czasu. Brytyjski dwór poinformował, że ze względu na...

zobacz więcej

Według legendy plemienia potomek ich duchowych przodków miał zostać poślubiony potężnej kobiecie. Kiedy usłyszeli o szacunku, jakim cieszyła się królowa Elżbieta wśród urzędników kolonialnych, wywnioskowali, że to Filip musi być tym potomkiem, a ich przekonanie wzmocniła wizyta Elżbiety i Filipa na ówczesnych Nowych Hebrydach w 1974 r.

Kilka lat później, za namową brytyjskiego wysokiego komisarza, Filip wysłał członkom plemienia podpisany oficjalny portret, a ci zrewanżowali się tradycyjnym kijem do polowania na dzikie świnie. W ramach podziękowania książę wysłał im kolejne zdjęcie - pozując z otrzymanym kijem w ręku.

Antropolog Kirk Hoffman, który spędził 18 lat na Vanuatu, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby kult Filipa przestał obowiązywać po jego śmierci, chociaż może zmienić swoją formę. Podkreślił przy tym, że jest za wcześnie, aby przewidywać, jak dokładnie wyglądać będzie ceremonia po śmierci księcia.

W jego ocenie można spodziewać się, że członkowie plemienia oddadzą hołd Filipowi poprzez rytualne lamenty oraz tańce.

Ekspert powiedział, że podczas rytuału można spodziewać się picia przez mężczyzn naparu z korzenia pieprzu metystynowego. – To klucz (picie naparu – red.) do otwarcia drzwi do świata niematerialnego. (…) Łączy świat materialny ze światem niematerialnym – wyjaśnił antropolog w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Telegaph”.

Jean-Pascal Wahe z Vanuatu Cultural Center powiedział natomiast w rozmowie z amerykańskim dziennikiem „The New Yrok Post”, że członkowie plemienia „będą bardzo rozgoryczeni, kiedy dowiedzą się, co się stało”. Mężczyzna zapowiedział w piątek, że wybiera się w podróż do wioski, aby poinformować mieszkańców o śmierci księcia Filipa.

źródło:
Zobacz więcej