RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paryż i Wilno. Msze św. w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie tylko w Polsce

Msza św. na Litwie odbyła się z inicjatywy ambasady RP (fot. Facebook/Vilniaus Šv. arkangelo Rapolo parapija/Parafia św. Rafała Archanioła Wilnie)
Msza św. na Litwie odbyła się z inicjatywy ambasady RP (fot. Facebook/Vilniaus Šv. arkangelo Rapolo parapija/Parafia św. Rafała Archanioła Wilnie)

Poza granicami kraju również trwają obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. w sobotę odprawiono msze św. w kościołach w Paryżu i Wilnie. W kraju naszych sąsiadów prezydent Lech Kaczyński przebywał z ostatnią wizytą zagraniczną 8 kwietnia 2010 roku.

Uroczystości w Archikatedrze Warszawskiej. „Wielka rana narodu” [WIDEO]

W sobotę ok. godz. 19., w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar katastrofy....

zobacz więcej

W wileńskim kościele pod wezwaniem św. Rafała Archanioła została odprawiona w sobotę po południu msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Podczas liturgii ołtarz świątyni, w której m.in. znajduje się tablica upamiętniającą ofiary katyńskie, był przyozdobiony biało-czerwonymi kolorami i portretem pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. Ze względu na sytuację epidemiczną udział w mszy był możliwy jedynie online.

Ambasador RP w Wilnie, Urszula Doroszewska, w rozmowie z polskimi dziennikarzami wskazała, że obecne stosunki polityczne Litwy i Polski „to dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego”, a są one „oparte na wspólnych interesach i na takim myśleniu geopolitycznym”.

W ocenie ambasador wzajemne relacje obu krajów „to nie jest jakaś romantyczna mrzonka”, ich podstawę stanowi wspólny cel to „zabezpieczanie naszej niepodległości, niezależności od Rosji”.

Doroszewska przypomniała, że w budowaniu podstaw tych relacji „ogromną rolę odegrały osobiste kontakty między prezydentem Lechem Kaczyńskim a ówczesnym prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem”. „Oni się świetnie rozumieli” - podkreśliła Doroszewska.

Prezydent Lech Kaczyński gościł na Litwie 16 razy. W Wilnie przebywał też z ostatnią wizytą zagraniczną 8 kwietnia 2010 roku, tuż przez tragedią smoleńską.

Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda uczcił w sobotę po południu pamięć zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej składając wieńce pod pomnikami...

zobacz więcej

Uroczystości w Paryżu


Msza św. w intencji ojczyzny, śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu placu Zgody w Paryżu.

Ołtarz świątyni, w której znajduje się tablica upamiętniająca prezydenta Kaczyńskiego, był ozdobiony biało-czerwonymi flagami. Obok znajdował się portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz lista i zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Mszę odprawił wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron z inicjatywy Stowarzyszenia Obrońców Krzyża w Paryżu. Modląc się za ofiary katastrofy i ojczyznę, mówił m.in. o potrzebie obrony wartości chrześcijańskich, jedności Polaków i dobrej zmiany w Polsce.

Po mszy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu, popularnie zwany „Concorde” (w pobliżu Place de la Concorde, placu Zgody) jest miejscem spotkań Polonii od 1844 roku, gdy arcybiskup Paryża Denys Auguste Affre przekazał świątynię Polskiej Misji Katolickiej. Z kolei w Brukseli udział we mszy św. w Brukseli wziął ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

źródło:

Zobacz więcej